Niezwykły protest warszawskiego artysty

Nowa ustawa, zgodnie z którą nie jest konieczne uzyskanie zgody na wycinanie drzew, doprowadziła do ich masowej wycinki w całym kraju. W samej Warszawie zamiast drzew coraz częściej widuje się obcięte do samej ziemi pozostałości. Pnie pojawiły się między innymi w Parku Świętokrzyskim i wzdłuż ulicy Towarowej. To tam właśnie swoją niezwykłą akcję rozpoczął Michał Frydrych, warszawski artysta.

Akcja Michała Frydrycha, fot. Arek Arciszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akcja Michała Frydrycha, fot. Arek Arciszewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszy pień Michał Frydrych pomalował przy ul. Towarowej, niedaleko swojej pracowni. Był to prywatny gest i reakcja na znikającą zieleń w bliskiej mu okolicy. Kolejne działania przeprowadził w centrum Warszawy, w Parku Świętokrzyskim. Obrazy powstające na resztkach drzew nawiązują do twórczości jednego z najbardziej popularnych i znanych artystów polskich, Wojciecha Fangora, autora popularnych obrazów opartych na motywie koła zbudowanego z przenikających się barw i stonowanych odcieni.

Poprzez odwołanie się do twórczości Fangora, lubianej i popularnej, Frydrych wykonuje ironiczny gest nadania martwym drzewom nowego przeznaczenia, którego nigdy nie powinny były otrzymać. Barwne pnie zwracają uwagę przechodniów, którzy zatrzymują się na moment i szybko, poza obrazem, widzą przede wszystkim obumarłe drzewo, którego funkcja w sposób nieodwracalny i katastroficzny, została odwrócona.

Michał Frydrych – urodził się w 1980 r. w Warszawie; malarz, autor murali, obiektów, environmentów, akcji artystycznych, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, stypendysta MKiDN i ZAiKS. Jego indywidualne wystawy były pokazywane m.in. w CSW Zamek Ujazdowski, Miejscu Projektów Zachęty i CICC Tabakalera w San Sebastian.

Protest Michała Frydrycha
7 marca 2017 roku
Warszawa

Dodaj komentarz