Szymankiewicz destruuje obrazy

Galeria Szara w Katowicach zaprasza 10 marca na wernisaż wystawy Frame, której autorką jest Małgorzata Szymankiewicz – artystka wyróżniona m.in. na Biennale Malarstwa Bielska Jesień.

Małgorzata Szymankiewicz, „Frame” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Małgorzata Szymankiewicz, „Frame” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowe instalacje i obiekty wykreowane przez Małgorzatę Szymankiewicz nawiązują, podobnie jak we wcześniejszych pracach artystki, do różnych wizualnych aspektów rzeczywistości. Negocjują z ograniczeniami swoich materialnych właściwości i naszą percepcją prowadząc bezpośrednio do asocjacji m.in. z malarską abstrakcją, z której czerpie Szymankiewicz, ale do której nie odwołuje się w dosłowny sposób.

Kojarzą się bardziej z wysiłkiem, niż rekreacją i stanowią próbę pokonania dyscypliny medium, które jest zazwyczaj statyczne. Wydają się być umieszczone w nowym kontekście, a efekt przybiera formę autonomicznego studium obiektu – stworzonego na podstawie rejestracji wykonanej w pracowni artystki za pomocą jej telefonu – malarstwa odrywającego się od ścian, na tle których uparcie jest prezentowane. Są także próbą uchwycenia różnych wymiarów sytuacji zazwyczaj traktowanych jako oczywiste – mówi Romuald Demidenko.

Małgorzata Szymankiewicz – urodziła się w 1980 roku. Zajmuje się malarstwem i obiektem. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017, 2008). Laureatka głównej nagrody w konkursie Programu Trzeciego Polskiego Radia „Talenty Trójki”, wyróżniona na Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2013 i 2007, nagrodzona Medalem Młodej Sztuki 2015. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Małgorzata Szymankiewicz. Frame
Współorganizator: BWA Warszawa
Od 11 marca do 9 kwietnia 2017 roku
Wernisaż: 10 marca 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Szara w Katowicach

Dodaj komentarz