• 2017-03-07

Szewcy w wersji niezwykłej

11 marca w Starym Teatrze w Krakowie odbędzie się premiera niezwykłego spektaklu w reżyserii Justyny Sobczyk. Reżyserka, która od lat pracuje w Teatrze 21 z osobami chorującymi na autyzm i zespół Downa, przygotowuje adaptację Szewców Witkacego z gościnnym udziałem aktorów z niepełnosprawnościami.

Narodowy Stary Teatr w Krakowie (źródło: materiały prasowe teatru)

Narodowy Stary Teatr w Krakowie (źródło: materiały prasowe teatru)

W futurystycznej wizji Stanisława Ignacego Witkiewicza szewcy, jako ostatni przedstawiciele rzemiosła, poddają refleksji swoją kondycję próbując znaleźć sens wykonywanego zawodu. W Szewcach Witkiewicza można więc widzieć traktat o pracy. To ona staje się podstawowym punktem odniesienia w walce o własną godność.

A jeśliby przyjąć, że Szewcy to traktat o aktorstwie? O kondycji zawodu aktora jako ostatniego rzemieślnika, o roli rzemiosła i roli teatru? Jesteśmy w laboratorium, w którym podglądamy warsztat aktorski, badamy potencjał sceny, zastanawiamy się także kto może dziś zostać szewcem i jaki jest sens jego pracy, kiedy buty przestało się naprawiać, bo łatwiej kupić nowe…  Czym, w takim założeniu, okaże się projekt rewolucji od góry i projekt rewolucji od dołu przeprowadzony w warsztacie?

Spektaklowi towarzyszy spotkanie z cyklu Focus, które odbędzie się 12 marca o godz. 16.30. Podczas wydarzenia zawodowi aktorzy Starego Teatru wraz z osobami niepełnosprawnymi grającymi w przedstawieniu opowiedzą, jak sami postrzegają teatr oraz w jaki sposób ich poglądy dotyczące rzemiosła aktorskiego nie tylko wpływały na kształt spektaklu, ale również ewoluowały w procesie pracy nad nim.

Występują: Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Krzysztof Globisz, Radosław Krzyżowski, Michał Majnicz.

Gościnnie: Martyna Krzysztofik, Anna Komorek, Ireneusz Buchich de Divan (Teatr trochę Inny), Paweł Kudasiewicz (Teatr trochę Inny).

Realizatorzy:

Justyna Lipko-Konieczna – dramaturgia
Justyna Sobczyk, Justyna Lipko-Konieczna – adaptacja
Justyna Łagowska – scenografia, kostiumy, reżyseria światła
Dominik Strycharski – muzyka
Justyna Wielgus – choreografia
Ewa Wrześniak – inspicjent, sufler, asystent reżysera

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Szewcy
Premiera: 11 marca 2017 roku, godz. 19.30
Narodowy Stary Teatr w Krakowie
Nowa Scena, ul Jagiellońska 1

Dodaj komentarz