• 2017-03-07

Napalm Death – ojcowie grindcore’u w Krakowie!

4 maja w klubie Kwadrat w Krakowie odbędzie się koncert legendarnej grupy grindcore’owej Napalm Death. Całość koncertowego line-up’u dopełnią zespoły: Brujeria (USA), Power Trip (USA), Lock Up (Wielka Brytania) i Mentor (PL).

Napalm Death (źródło: materiały prasowe organizatora)

Napalm Death (źródło: materiały prasowe organizatora)

Napalm Death (Wielka Brytania) | Grindcore, death metal, hardcore

Od ponad 35 lat sieją spustoszenie ekstremalną muzyką i ani myślą przestawać – z upływem czasu wręcz zyskują na brutalności i sile przekazu. Napalm Death to dla większości pierwsze skojarzenie z hasłem grindcore. Oczywiście nie tylko, ponieważ z czasem kapela z zasłużonego dla metalu Birmingham zaczęła łączyć grindcore z hardcorem oraz muzyką alternatywną spod znaku Swans i Bauhaus. Na żywo angielska formacja wciąż promuje kapitalny materiał Apex Predator – Easy Meat z 2015 roku. Choć zapewne nie zabraknie najkrótszej piosenki w historii i wielu innych klasyków Napalm Death.

Brujeria (USA) | Death metal, grind core

Tego wieczoru Shane Embury z Napalm Death będzie pracował na dwa etaty. Zanim pojawi się na scenie ze swoim głównym zespołem, zakryje twarz, założy gitarę i jako Hongo wyjdzie na scenę z jedną z najbarwniejszych kapel deathowo-grindowych, Brujerią. Zespół powstał 1989 roku w Los Angeles, a jego członkowie przybrali pozy meksykańskich bandziorów, którym lepiej w drogę nie wchodzić. Gangiem dowodzi Juan Brujo. Kontrowersyjni ze względu na okładki i teksty, dość szybko zaskarbili sobie sympatię fanów, którzy odkryli, że za pseudonimami kryją się muzycy uznanych kapel, choćby Dino Cazares i Raymond Herrera z Fear Facotry, Billy Gould z Faith No More, Jeff Walker z Carcass i wielu innych.

Power Trip (USA) | Thrash metal, crossover

Nazwę mają kojarzącą się z wyśmienitą płytą kolegów z Monster Magnet, ale muzyka powstałej w 2008 roku załogi Power Trip, skojarzeń z mistrzami z New Jersey już nie ma żadnych. Kwintet z Dallas ukochał sobie bowiem thrash metal i jego krzyżówkę z hardcorem i punkiem, dającą crossover. Nie tracą czasu na zbytnie kombinowanie, tylko  mkną do przodu, rozdając po drodze kilkuminutowe ciosy soczystymi riffami i potężną sekcją. Raz robią to błyskawicznie, innym razem miarowo odmierzonymi razami. Power Trip ma na koncie dwa albumy.

Lock Up (Wielka Brytania) | Grindcore, death metal

Tego wieczoru Shane Embury będzie pracować na trzy etaty. Bo oprócz Napalm Death i Brujerii pojawi się na scenie również z grindowo-deathmetalową grupą Lock Up. W 2018 roku zespół skończy 20 lat.  Aktywność jest Lock Up jest dość nieregularna: muzycy wydali zaledwie cztery albumy w przeciągu dwóch dekad. Czwarty album, Demonization, ukaże się w marcu.

Mentor (Sosnowiec, Polska) |  Black metal, thrash metal, hardcore, punk

Jeden z najgłośniejszych debiutów 2016 roku. Guts, Graves And Blasphemy, bo o tej płycie mowa, znalazła się na czołowych miejscach licznych podsumowań za rok 2016 i stało się tak nie bez powodu. Trudno byłoby bowiem znaleźć polski zespół, który tak zgrabnie i porywająco łączy black metal i thrash z bezczelnością, bezpośredniością i surowością hardcore’u i punka.

Napalm Death + Brujeria, Power Trip, Lock Up, Mentor
4 maja 2017 roku
Organizator: Knock Out Productions
Klub Kwadrat w Krakowie

Dodaj komentarz