• 2017-03-07

Miejsce pobytu – Arsenał we Wrocławiu

7 marca w Arsenale Miejskim we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy fotografii pt. Miejsce pobytu. „Miejsce” według kuratora Piotra Komorowskiego to nie tylko określony punkt w przestrzeni, ale także wszechogarniający nas Kosmos. Osiemnastu zaproszonych artystów kreuje w swoich pracach wyobrażenia o własnym miejscu.

Fot. Tomasz Jodłowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tomasz Jodłowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

W potocznym rozumieniu miejsce to obszar lub punkt w przestrzeni określony wymiernymi parametrami liczbowymi i opisowymi. Jednakże wedle geografii humanistycznej prawdziwą istotę miejsca wyznaczają nie tylko jego współrzędne kartograficzne, ale nasz osobisty, emocjonalny do niego stosunek. Tak zdefiniowane miejsca są rodzajem kalki, w której odnajdujemy swoje odbicia; to sytuacje kiedy widoki świata w szczególny sposób rezonują z naszym wnętrzem a wykonanie zdjęcia staje się bezwzględnym imperatywem.

Miejsce jest nie tylko tam, gdzie często przebywamy, ale i tam, gdzie jesteśmy przez chwilę, okazjonalnie, a nawet przypadkowo. Efemeryczne, krótkie odczucia, mogą na zawsze pozostać w pamięci jako szczególne chwile, warte zanotowania. Miejsce może się przejawiać w różnej skali: od abstrakcyjnego, umownego punktu w przestrzeni, aż do wszechogarniającego Kosmosu. Miejsce najczęściej istnieje obiektywnie, ale można je też stworzyć samemu, posługując się wyobraźnią wspartą potrzebą kreowania nowych rzeczywistości.

Tekst: Piotr Komorowski, kurator wystawy

Artyści: Patrycja Basińska, Tomasz Fronckiewicz, Tomasz Jodłowski, Piotr Komorowski, Krzysztof Kuczyński, Katarzyna Laskus, Magdalena Lasota, Ewa Martyniszyn, Sławomir Mielnik, Mateusz Palka, Michał Pietrzak, Krzysztof Saj, Grzegorz Sawa-Borysławski, Alina Ścibor, Dorota Sitnik, Paweł Sokołowski, Rafał Warzecha, Iwona Wojtycza-Fronckiewicz

Miejsce pobytu. Wystawa fotografii 
Organizator: Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Dolnośląski
Od 3 marca do 2 kwietnia 2017 roku
Wernisaż: 7 marca 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Miejskie Wrocławia, Arsenał Miejski

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR