Natura i wyobraźnia Mariana Kępińskiego

Ekspozycja Droga – natura i wyobraźnia przedstawia obrazy olejne i akrylowe, gwasze i akwarele oraz rysunki z lat 1968–2017 Mariana Kępińskiego.

Marian Kępiński, „Droga – natura i wyobraźnia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marian Kępiński, „Droga – natura i wyobraźnia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marian Kępiński w tekście do katalogu wystawy pisze: Obserwacja natury, przeżywanie zdumienia i zachwytu potęgą jej celowości i piękna wyzwala wyobraźnię, wywołuje pragnienie dotarcia do tajemnicy istnienia. Artysta, czerpiąc moc twórczą z misterium życia, jednoczy w tworzonym przez siebie dziele analityczny akt obserwowania rzeczywistości z uogólnieniem przekazu o jego istocie.

Marian Kępiński od kilkudziesięciu lat związany jest z nurtem realizmu metafizycznego. Malarstwo jest dla niego środkiem komunikowania się z otaczającą rzeczywistością. Najbardziej interesujący jest dla artysty sposób, w jaki zewnętrzny, obiektywny, pozaartystyczny świat i wewnętrzny świat jego doznań wzajemnie się warunkują.

Marian Kępiński – (ur. 1942) studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1964–1970 w pracowni prof. Mariana Jaeschke, dyplom w 1970 roku. Przez wiele lat prowadził Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. W latach 80. związany z niezależnym środowiskiem twórczym.

Marian Kępiński. Droga – natura i wyobraźnia
Kuratorka: Elżbieta Fuchs
Od 9 marca do 23 kwietnia 2017 roku
Wernisaż: 9 marca 2017 roku, godz. 18.00
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz