Najbogatsza Polka na świecie piórem Ewy Winnickiej

„Jeśli wrócę, to tylko rolls-royce’em” – mówi przyjaciołom jesienią 1967 roku i wyjeżdża z Polski. Kiedy kilka lat później odwiedza ojczyznę, jest już żoną starszego o ponad czterdzieści lat potentata branży kosmetycznej. I milionerką. Kim była najbogatsza na świecie Polska, Barbara Piasecka-Johnson? Opowiada Ewa Winnicka, ceniona i nagradzana reporterka, specjalistka do spraw polskiej emigracji.

Ewa Winnicka, „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Ewa Winnicka, „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kochająca męża wielka kolekcjonerka i filantropka czy przebiegła łowczyni majątków? Dobrodziejka, która chciała uratować upadającą Stocznię Gdańską, czy kapryśna bogaczka z ciągłymi napadami furii? Kim naprawdę była Barbara Piasecka-Johnson? Dlaczego do dziś budzi skrajne emocje? I wreszcie: jaki los czeka człowieka, który z dnia na dzień dostaje wszystko, co można kupić za pieniądze?

Przytaczając opowieści wieloletnich pracowników, służących i znajomych państwa Johnsonów, Ewa Winnicka pozwala zobaczyć codzienne życie za bramą ich luksusowej rezydencji. Pokazuje, jak zaskakująco spełnia się czasami amerykański sen: czy to ubogich polskich imigrantów, czy jednego z najsłynniejszych rodów, którego żadne pieniądze nie zdołały ocalić przed skandalami i nieszczęściem.

Ewa Winnicka – reporterka, autorka uznanych i nagradzanych książek, m.in. Lońdyńczycy i Angole (a także bestsellerowych rozmów z Jerzym i Maciejem Stuhrami Obywatel Stuhr). Nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki, laureatka Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Specjalistka do spraw polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Ewa Winnicka, Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson
Premiera: 29 marca 2017 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz