Kto zrozumie artystę?

Jak reżyserować film dokumentujący akt twórczy? Czy istnieją metody dotarcia do wrażliwości artysty, by w rezultacie przekazać widzom prawdę o nim samym oraz procesie kreacji, który obserwujemy? 7 marca w ramach cyklu Sztuka czytania odbędzie się podwójna premiera: dokumentu Róży Fabjanowska i Sławomira Malcharka oraz katalogu wystawy Daniego Karavana.

Sztuka czytania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka czytania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Róża Fabjanowska i Sławomir Malcharek z Muzeum Śląskim współpracują od początku powstania projektu Galerii Jednego Dzieła. Towarzyszyli Leonowi Tarasewiczowi, Carole Benzaken i Daniemu Karavanowi przy kreacji ich monumentalnych instalacji w tym właśnie miejscu. Od wielu lat realizują też filmy dokumentalne dla Telewizji Polskiej, a ich głównymi aktorami często są artyści i świat sztuki. Ich autorstwa są m.in. Portret totalny Krzysztofa M. Bednarskiego (2013) oraz Ikona na drogę (2008).

Jak zatem zrobić film dokumentalny o jego kreacji, nie ingerując w ten świat, nie naruszając granic, nie burząc pewnych rytuałów? Jest to bardzo trudne, trzeba stać się niewidocznym, a zarazem być tuż obok i rejestrować każdy efemeryczny moment towarzyszący aktowi tworzenia dzieła sztuki. Nie każdemu się to udaje. Jednak Fabjanowskiej i Malcharkowi artyści mówią o sprawach niezwykle intymnych.

Spotkaniu w muzealnej Bibliotece towarzyszyć będzie premiera katalogu poświęconego instalacji Daniego Karavana Odbicie/Reflection/אָפּשפּיגלונג. Wydawnictwo zawiera tekst kuratorski Andy Rottenberg oraz wypowiedź samego artysty, odkrywającego symbolikę i wielość interpretacji lustrzanego dzieła sztuki.

Sztuka czytania. Spotkanie z Różą Fabjanowską, Sławomirem Malcharkiem oraz premiera katalogu instalacji Daniego Karavana
7 marca 2017 roku, godz. 17.30
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR