• 2017-03-04

Wszyscy jesteśmy migrantami

7 marca w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy Wszyscy jesteśmy migrantami. Listy polskich emigrantów z Ameryki z końca XIX wieku.

Fot. Archiwum Państwowe Miasta Stołecznego Warszawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Archiwum Państwowe Miasta Stołecznego Warszawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowana w budynku Arsenału w Toruniu ekspozycja przedstawia losy polskich emigrantów, którzy u schyłku XIX wieku wyruszyli do USA i Brazylii w poszukiwaniu lepszego jutra. Dzieje polskiego wychodźstwa osnute są na kanwie listów, które odnalezione zostały w roku 1941 przez historyka Witolda Kulę. Działania carskiej cenzury sprawiły, że z różnych względów nigdy nie trafiły one do swych adresatów i dotychczas składowane w archiwalnych skrzyniach skazane zostały niejako na zapomnienie.

Fragmenty korespondencji zaprezentowane są w szczególny sposób. Znajdują się w szufladach specjalnie przygotowanych boksów, dzięki którym zwiedzający mogą w skupieniu przeczytać listy, a także obejrzeć unikatowe fotografie z archiwów amerykańskich oraz ówczesne przedmioty codziennego użytku pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Wystawa prezentuje również materiały z Archiwum Kongresu Amerykańskiego związane z podróżą emigrantów za ocean, a także z początkami życia w nowym kraju.

Wszyscy jesteśmy migrantami. Listy polskich emigrantów z Ameryki z końca XIX wieku
Komisarz wystawy: Jarosław Pawlikowski
Kurator wystawy: Natalia Bloch
Aranżacja: Wojciech Luchowski
Od 7 marca do 31 maja 2017 roku
Otwarcie: 7 marca 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Dodaj komentarz