Marzec pełen wydarzeń w Goethe-Institut w Warszawie

W ramach cyklu Szczęśliwej podróży w Goethe-Institut w Warszawie odbędzie się wiele ciekawych spotkań, wykładów, pokazów filmów. Wśród nich m.in. spotkanie z fotografem Tomkiem Sikorą, który opowie o swoich sposobach na zrobienie dobrego zdjęcia z podróży.

Exil Shanghai (źródło: materiały prasowe organizatora)

Exil Shanghai (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szczegółowy program marcowych wydarzeń:

  • 3–4 marca, godz. 18.00 – Exil Shanghai (1997), reż. U. Ottinger. Film wyświetlany będzie w dwóch częściach: piątek – cz. I oraz sobota – cz. II. Wprowadzenie do filmu: Ewa Chomicka.

Film ukazuje historie życia niemieckich, austriackich i rosyjskich Żydów, którzy w Szanghaju znaleźli schronienie przed Holokaustem. Fascynujący i obfitujący w cierpki humor dokument o wyjątkowej, kulturowej odysei, która ożywia utracony żydowski świat najbardziej ekscytującego miasta Dalekiego Wschodu.

  • 10 marca, godz. 10.00–15.00 – O podróżach, spotkaniach i przemianach – warsztaty wspierania czytelnictwa dla bibliotekarzy. Prowadzenie: Kathrin Buchmann z LesArt – Berlińskiego Centrum Literatury Dziecięco-Młodzieżowej. Partnerzy: LesArt Berlin, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Kathrin Buchmann wyruszy wspólnie z uczestnikami warsztatów w interaktywną podróż literacką. Do walizki zapakuje opowiadania, wiersze i ilustracje dla wszystkich otwartych na świat powyżej piątego roku życia.

  • 10 marca, godz. 18.00 – Dlaczego w każdym języku świat wygląda inaczej? – dyskusja panelowa, w której wezmą udział językoznawcy oraz autorzy blogów podróżniczych.

„Ten, kto uczy się języka obcego, poznaje w pewnym stopniu również nowy sposób myślenia i spojrzenia na świat” sądzi Lera Boroditsky. Zaproszeni językoznawcy i podróżniczy blogerzy przyjrzą się bliżej temu stwierdzeniu. Dlaczego do nauki pewnych języków potrzebny jest dobry zmysł orientacji? Czemu nie wystaczy Google Translate?

  • 17 marca, godz. 18.00 – Wędrujące słowa – wykład poświęcony polskim słowom, które zawędrowały do języka niemieckiego oraz zwrotom niemieckim, które wplecione zostały do języka polskiego.

Słowa zapożyczone z niemieckiego weszły do codziennego języka. Na przykład Szwedzi chętnie przejęli niemieckie „Fingerspitzengefühl“, a Polacy „wihajster“. Tematem wykładu są historie wędrujących słów, które przekraczają granice i zadomawiają się w innych językach. W programie również gra „Wanderwörter”.

Dlaczego w każdym języku świat wygląda inaczej? (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dlaczego w każdym języku świat wygląda inaczej? (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • 24 marca, godz. 18.00 – Oko na świat – spotkanie z Tomkiem Sikorą, fotografem.

Czy istnieje recepta na udane zdjęcia z podróży? Tomek Sikora, artysta od ponad 50 lat fotografujący na całym świecie, opowie o swoich sposobach na uchwycenie podróżniczych doświadczeń – od fotografii ulicznej przez zdjęcia krajobrazów po fotografię autorską.

  • 31 marca, godz. 18.00 – Ilija Trojanow w Warszawie, prowadzenie: dr Christoph Bartmann.

Ilija Trojanow, pisarz, tłumacz i wydawca, jeden z najważniejszych niemieckojęzycznych autorów oraz politycznie zaangażowany obywatel świata. Urodził się w 1965 r. w Sofii, mieszkał w Nairobi, Monachium, Bombaju i Kapsztadzie, obecnie żyje w Wiedniu. W latach 90. pisał eseje i reportaże podróżnicze. Za powieść Kolekcjoner światów otrzymał w 2006 r. Nagrodę Lipskich Targów Książki. W 2009 r. wraz z Juli Zeh opublikował Angriff auf die Freiheit. Sicherheitswahn, Überwachungsstaat und der Abbau bürgerlicher Rechte [Atak na wolność. Obsesja bezpieczeństwa, państwo policyjne i ograniczanie praw obywatelskich]. W 2015 r. wydał polityczną powieść Macht und Widerstand [Władza i opór], szeroko zakrojoną panoramę powojennej Bułgarii. W 2016 r. ukazała się książka Moja olimpiada. 1 amator, 4 lata, 80 konkurencji, refleksja o granicach ciała i umysłu.

Więcej o cyklu Szczęśliwej podróży w serwisie Wydarzenia.o.pl

Marcowe spotkania w ramach cyklu Szczęśliwej podróży
Od 3 do 31 marca 2017 roku
Goethe-Institut w Warszawie

Dodaj komentarz