Dom, którego nie było – spotkanie z Łukaszem Krzyżanowskim

Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza 6 marca na spotkanie z Łukaszem Krzyżanowskim, poświęcone jego książce Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta.

Łukasz Krzyżanowski, „Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Krzyżanowski, „Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemoc wobec Żydów podczas II wojny światowej do dziś budzi grozę i zdumienie. Jak to możliwe, że kilka milionów ludzi zniknęło ze swoich domów, zakładów rzemieślniczych i sklepów, że tylu sąsiadów zniknęło z polskich miast? Byli jednak tacy, którzy przetrwali Zagładę i doczekali wyzwolenia.

Łukasz Krzyżanowski śledzi losy społeczności żydowskiej w Radomiu podczas wojny i po jej zakończeniu. Opisuje zmieniające się stosunki wewnątrz wspólnoty i nastroje panujące wśród ocalałych. Ale przede wszystkim mierzy się z trudnym problemem stosunku polskich mieszkańców miasta, a także władz państwowych do powracających Żydów, którzy nierzadko w dramatycznych okolicznościach próbowali odbudować życie i odzyskać odebrane mienie.

Spotkanie poprowadzi dr Monika Stępień (Żydowskie Muzeum Galicja, Zakład Hebraistyki UW).

Łukasz Krzyżanowski, Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta
6 marca 2017 roku, godz. 18.00
Galicia Jewish Museum / Żydowskie Muzeum Galicja
Kraków, ul. Dajwór 18

Dodaj komentarz