Jette Hopp z gościnnym wykładem w Warszawie

23 marca 2017 roku w Warszawie odbędzie się wykład Jette Hopp, architektki z norweskiej pracowni Snøhetta. To jedna z najbardziej kreatywnych i najlepiej rozpoznawalnych pracowni architektury i designu na świecie. Są autorami wielu ikonicznych realizacji, między innymi słynnej Biblioteki Aleksandryjskiej w Egipcie, Opery Narodowej w Oslo czy obserwatorium reniferów w Parku Narodowym Dovrefjell.

Tverrfjellhytta - Norwegian Wild Reindeer Centre Pavilion (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tverrfjellhytta - Norwegian Wild Reindeer Centre Pavilion (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od wizji do projektu – taki tytuł nosi cykl wykładów, organizowanych od trzech lat przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Na zaproszenie Fundacji Warszawę odwiedzają gwiazdy światowej architektury, przedstawiciele najważniejszych biur i pracowni, laureaci prestiżowych nagród. Wykładowi towarzyszy prezentacja prac nagrodzonych w Stypendium Praktyka i Konkursie Teoria – dwóch programach Fundacji adresowanych do młodych architektów.

Jette Hopp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jette Hopp (źródło: materiały prasowe organizatora)

23 marca o godzinie 18.00, wykład wygłosi Jette Hopp, szefowa zespołów projektowych z pracowni Snøhetta. Dzisiaj firma zatrudnia sto osiemdziesiąt osób trzydziestu różnych narodowości, a jej biura mieszczą się w Oslo, Nowym Jorku, Innsbrucku i San Francisco. Na swoim koncie mają głośne realizacje na całym świecie. W 2009 roku otrzymali nagrodę Mies van der Rohe za Operę Narodową i Balet w Oslo, nowatorską konstrukcję, której opadający do ziemi dach pełni również funkcję deptaku. Do klasyki współczesnej architektury weszło oddane w 2011 roku obserwatorium reniferów, wybudowane w sercu Parku Narodowego Dovrefjell.

Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja prac nagrodzonych w programach Fundacji: Stypendium Praktyka i Konkursie Teoria. Laureatem Konkursu Teoria 2016 został Michał Żyła, student ostatniego roku Politechniki Krakowskiej, autor tekstu Język i rzeczywistość architektury. Laureatami Stypendium Praktyka zostali Przemysław Chimczak i Maciej Warot, autorzy koncepcji reanimacji zadaszenia parkingu, rozciągniętego pomiędzy dwoma superjednostkami blokowymi w Sosnowcu.

Od wizji do projektu – wykład Jette Hopp (Snøhetta) oraz prezentacja prac laureatów konkursu Teoria i stypendium Praktyka
23 marca 2017 roku, godz. 18.00
Fundacja im. Stefana Kuryłowicza
Wola Center, Warszawa

Dodaj komentarz