• 2017-03-03

Medee. O przekraczaniu – spektakl Teatru ZAR w Instytucie Grotowskiego

Doceniony przez publiczność i krytyków na Olimpiadzie Teatralnej 2016 spektakl Teatru ZAR Medee. O przekraczaniu będzie można zobaczyć we Wrocławiu. Spektakl zostanie zaprezentowany sześciokrotnie.

Na zdjęciu: Simona Sala, „Medee. O przekraczaniu”, reż. Jarosław Fret, fot. Maciej Zakrzewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Simona Sala, „Medee. O przekraczaniu”, reż. Jarosław Fret, fot. Maciej Zakrzewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Medee w wykonaniu Simony Sali nie są dosłowną inscenizacją sztuki Eurypidesa. Tytułowa Medea znajduje się tu poza czasem i poza mitem; jest pretekstem do przedstawienia opowieści o kwestii uniwersalnej, a równocześnie bardzo współczesnej – problemie emigracji.

To historia o niemożności przekroczenia granicy, którą sami jesteśmy. Medee to jednak nie teatr polityczny, lecz raczej intymne dotknięcie wewnętrznej granicy doświadczania bycia odrzuconym – mówi Jarosław Fret.

Na dramaturgię muzyczną spektaklu składają się pieśni w językach arabskim, perskim, kurdyjskim, wykonywane przez zaproszone do projektu śpiewaczki z Kairu, Teheranu i Stambułu – Fatmę Emarę, Marjan Vahdat i Seldę Őztűrk. Ich głosy otoczone i skontrastowane zostały pieśniami z basenu Morza Śródziemnego, pochodzącymi z łacińskich konfraterni, w wykonaniu chóru złożonego z członków Teatru ZAR. Medee to jednak nie tylko spektakl muzyczny: całość dopełnia tekst Dimitrisa Dimitriadisa, poety greckiego, który specjalnie dla zespołu napisał poemat/chorał I Antropos.

Realizatorzy:

  • Koncept, dramaturgia muzyczna, reżyseria: Jarosław Fret
  • Wykonanie: Simona Sala
  • Śpiew: Fatma Emara, Marjan Vahdat, Selda Őztűrk
  • Chór: Aleksandra Kotecka, Tomasz Wierzbowski, Orest Sharak, Davit Baroyan, Jarosław Fret
  • Tekst: Dimitris Dimitriadis

Teatr ZAR, Medee. O przekraczaniu
Od 8 do 11 marca i od 13 do 14 marca 2017 roku, godz. 19.00
Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
Sala Teatru Laboratorium

Dodaj komentarz