Nie rzeźby, lecz modele

Fundacja Galerii Foksal zaprasza na wystawę Moniki Sosnowskiej. Artystka, pracując nad swoimi rzeźbami, przygotowuje w skali bardzo precyzyjne, wystudiowane modele. Są one niezwykle delikatnymi przedmiotami, które stają się wzorem dla ciężkich, inspirowanych architekturą, niejednokrotnie gigantycznych stalowych konstrukcji.

Monika Sosnowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Sosnowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Model, projekt, szkic, bozzetto czy non finito są cząstką procesu realizacji pracy. Zazwyczaj stanowią przedmiot zainteresowania ze względu na finalne dzieło do którego prowadzą. Pozwalają patrzeć na wykluwanie się pracy i niemal doświadczyć procesu twórczego, stwarzając złudzenie uczestniczenia w twórczości. Dają nam możliwość dostrzeżenia momentów wahania artysty, przebiegu stylistycznych przełomów i poszukiwań.

Monika Sosnowska pokazała modele swoich prac po raz pierwszy w 2005 roku, przygotowując w Fundacji Galerii Foksal retrospektywę dotychczasowych instalacji i rzeźb. Wystawa była pokazana w następnym roku w Galerii Kronika w Bytomiu oraz Galerie Gisela Capitain w Kolonii. W 2015 roku w paryskiej przestrzeni Cahiers D’Art jako zwieńczenie rezydencji w Atelier Calder artystka pokazała współczesne modele, nawiązując do tych, które wykonywał Alexander Calder, pracując nad swoimi monumentalnymi rzeźbami.

Monika Sosnowska – urodziła się w Rykach w 1972 roku, mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 1993–1998 studiowała na Wydziale Malarstwa poznańskiej ASP oraz w 1999–2000 w Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie. Stypendystka Künstlerhaus Bethanien w Berlinie w 2004 roku. Rezydentka Atelier Calder w Saché nad Lorą we Francji (2014) oraz The Chinati Foundation w Marfie (2015).

Monika Sosnowska. Modele 2007–2017
Od 3 marca do 22 kwietnia 2017 roku
Fundacja Galerii Foksal w Warszawie

Dodaj komentarz