• 2017-03-02

Belgijska rozgrzewka przed Katowice JazzArt Festivalem

Od 6 lat Katowice świętują Międzynarodowy Dzień Jazzu, zapraszając corocznie na Katowice JazzArt Festival. W tym roku zwiastunem festiwalu, który odbędzie się od 25 do 30 kwietnia, będzie koncert belgijskiego LABtrio. Muzycy wystąpią 3 marca w klubie Absurdalna w Katowicach.

LABtrio, fot. Alexander Popelier (źródło: materiały prasowe organizatora)

LABtrio, fot. Alexander Popelier (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ten rok będzie szczególny dla belgijskich muzyków. LABtrio świętuje swoje pierwsze dziesięciolecie na jazzowych scenach Europy. W lutym ukazał się ich trzeci studyjny album Nature City, który zostanie zaprezentowany w czasie koncertu. Zespół tworzą trzy silne osobowości muzyczne o świeżym i odważnym spojrzeniu na jazz: Lander Gyselinck, Annelen Boehme i Bram De Looze. Grają miejski jazz, bardzo umiejętnie wplatając weń elektronikę, underground czy hip-hop. W 2011 roku na festiwalu Tremplin Jazz w Avinionie dosłownie rozbili bank – otrzymali zarówno Grand Prix, jak i Nagrodę Publiczności, co pozwoliło im nagrać i wydać debiutancki krążek Fluxus.

Koncert zapowiada 6. edycję Katowice JazzArt Festivalu. W tym roku wystąpią muzycy z Norwegii (wśród nich Hakona Kornstada – saksofonistę, a równocześnie śpiewaka operowego – w oryginalnym połączeniu jazzu i muzyki klasycznej). Klimatycznym przeciwieństwem będzie ośmiu wirtuozów instrumentów dętych tworzących klasyczną nowoorleańską orkiestrę dętą – The Hot 8 Brass Band.

Nie zabraknie też polskich projektów – Marcin Olak Quartet, czy wspólnego występu zespołów Bachorze i Pilokatabaza. Na finał, w Międzynarodowy Dzień Jazzu, wraz z NOSPR organizatorzy zapraszają na spotkanie Orkiestry Muzyki Nowej Szymona Bywalca ze znakomitym skrzypkiem jazzowym Adamem Bałdychem, wybitną śpiewaczką Agatą Zubel i zespołem Kwadrofonik.

LABtrio. Katowice JazzArt Festival
3 marca 2017 roku, godz. 19.30
Klub Absurdalna
Katowice, ul. Dworcowa 3

Dodaj komentarz