• 2017-03-01

Rusza SOMA – cykl z pogranicza sztuki i filmu

15 marca w Krakowie rozpocznie się kolejna edycja cyklu filmowego SOMA, prezentującego oryginalne osobowości sztuk wizualnych oraz kina eksperymentalnego i autorskiego. Wszystkim pokazom będą towarzyszyć spotkania z wybitnymi polskimi artystami, którzy poszerzają granice sztuki.

„Performer” Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Performer” Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokazy SOMA to spotkania z artystami i reżyserami działającymi na styku sztuk wizualnych i kina. Pojawią się filmy łamiące standardy kina fabularnego, wykraczające poza utarte i przyjęte formuły, czerpiące inspiracje z pola sztuki, video-artu, performance’u i animacji.

„Szczękościsk” Kordiana Kądzieli (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szczękościsk” Kordiana Kądzieli (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szczegółowy program:

 • 15 marca, godz. 19.30, Performer Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego, opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów.
  Goście pokazu: Oskar Dawicki, Łukasz Ronduda, Jakub Kosma
 • 19 kwietnia, godz. 19.30, Otwarcie Piotra Adamskiego (Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego 56.KFF) z udziałem cenionego artysty Zbigniewa Libery w roli umierającego “eksponatu” w muzeum, porusza fundamentalne kwestie etyki w sztuce.
  Goście pokazu: Piotr Adamski, Zbigniew Libera, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
 • 26 kwietnia, godz. 19.30, Szczękościsk Kordiana Kądzieli – paradokumentalnie opowiedziana – z wykorzystaniem parodii, aluzji i cytatów – historia grupy artystycznej Szczękościsk, której marzy się podbicie rynku sztuki.
  Gość pokazu: Kordian Kądziela
 • 10 maja, godz. 19.30, przedpremierowy pokaz filmu Photon Normana Leto rozgrywający się na pograniczu kinematograficznej inscenizacji i cyfrowej symulacji.
  Gość pokazu: Norman Leto

Organizatorzy: Krakowski Festiwal Filmowy i Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

SOMA
Od 15 marca do 10 maja 2017 roku
Aula Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Dodaj komentarz