Literaci pomogą młodym twórcom filmów fabularnych

Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Jakub Małecki, Grzegorz Uzdański oraz Aleksandra Zielińska to członkowie Zespołu Literackiego, który od marca 2017 roku będzie pracował z twórcami w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Prace zespołu koordynować będzie dziennikarka Justyna Sobolewska.

Aleksandra Zielińska, fot. Krystian Lipiec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Zielińska, fot. Krystian Lipiec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Młodzi pisarze będą współpracowali z twórcami krótkometrażowych oraz pełnometrażowych filmów fabularnych produkowanych w ramach programów Studia Munka. Zespół Literacki Studia Munka to powrót do tradycji dawnych Zespołów Filmowych, gdzie literaci tacy jak Tadeusz Konwicki czy Ernest Bryll byli kierownikami literackimi, z którym scenarzyści konsultowali swoje teksty.

Literaci będą wspierali tych scenarzystów, których projekty zostały skierowane przez Rady Artystyczne do produkcji lub poprawek literackich. Współpraca będzie się odbywała na różnych etapach powstawania scenariusza: od treamentu przez budowanie dramaturgii, na pracy nad dialogami kończąc – mówi Jerzy Kapuściński, Dyrektor Artystyczny Studia Munka.

Członkowie zespołu:

  • Natalia Fiedorczuk-Cieślak (1984) z zawodu jest psychopedagożką, kompozytorką, wokalistką i publicystką. W 2016 roku opublikowała powieść Jak pokochać centra handlowe, za którą otrzymała Paszport „Polityki” 2016 w kategorii Literatura.
  • Jakub Małecki (1981) jest pisarzem i tłumaczem, autorem ośmiu książek, w tym głośnego Dygotu. Publikował w „Newsweeku”, „Polityce”, „Angorze”, Miesięczniku „ZNAK”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”.
  • Grzegorz Uzdański (1979) jest autorem powieści Wakacje, która ukazała się w 2016 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. Uczy filozofii i etyki w warszawskim Społecznym Gimnazjum nr 20, stworzył stronę Nowe wiersze sławnych poetów.
  • Aleksandra Zielińska (1989) jest pisarką, ilustratorką. autorką powieści Przypadek Alicji (2014, nominacja do Nagrody Conrada za najlepszy debiut) oraz Bura i Szał (2016).

Zespół Literacki działający przy Studiu Munka
Od marca 2017 roku
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Warszawa

Dodaj komentarz