• 2017-02-28

23. Wiosna Filmów

2 kwietnia po raz 23. w Warszawie rozpocznie się Festiwal Wiosna Filmów. Organizatorzy, jak co roku, przygotowują przegląd filmów z całego świata, docenionych na najważniejszych światowych festiwalach. Seanse odbywać się będą w kinie Praha.

Festiwal Wiosna Filmów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Wiosna Filmów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy prezentowane będą w 9 pasmach takich jak Triumfatorzy festiwali, Faworyci publiczności czy Polskie kino na świecie. W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą ponad 60 filmów z całego świata. Wiele z nich zaprezentowanych będzie po raz pierwszy w Polsce. W programie znajdą się obrazy docenione na najlepszych międzynarodowych festiwalach. Będzie można zobaczyć filmy pokazywane między innymi w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno, Montrealu, San Sebastian czy Sundance.

Wiosna Filmów to również perły wypatrzone na mniejszych, ale równie ważnych na mapie każdego kinomana festiwalach, takich jak Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzym czy Saloniki. Festiwal prezentuje także filmy wskazane przez Europejską Akademię Filmową (EFA) oraz Amerykańską Akademię Filmową.

Znany jest już film, który oficjalnie zainauguruje 23. edycję Festiwalu Wiosna Filmów. Będzie to Frantz w reżyserii francuskiego mistrza suspensu i delikatnej erotyki Françoisa Ozona, film nominowany aż w 11 kategoriach w tegorocznych Cezarach. Zdobył również nagrodę dla najlepszej młodej aktorki na ostatnim festiwalu w Wenecji. Pokaz podczas Wiosny Filmów będzie jego polską premierą.

Frantz to stylowa i sugestywna mieszanka romansu i kryminału w stylu retro. Niewielkie niemieckie miasto, lata 20., tuż po wojnie. Młoda Niemka, Anna, odwiedza miejsce spoczynku poległego na froncie narzeczonego. Ku swemu zdumieniu, dziewczyna spotyka nad grobem Frantza tajemniczego mężczyznę obcego pochodzenia. Mężczyzna, Adrien, okazuje się przybyszem z Francji. Przedstawia się jako przyjaciel zmarłego. Z biegiem czasu między Francuzem a Niemką zaczyna się rodzić osobliwa więź. Tylko czy Adrien rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje?

Oprócz Frantza swoje polskie premiery na Wiośnie Filmów będą miały m.in. W sieci, najnowszy film kultowego koreańskiego reżysera Kim Ki-duka, czy Historia pewnego życia w reżyserii Stephana Brize, zdobywca nagrody Fipresci na ostatnim festiwalu w Wenecji.

23. Festiwal Wiosna Filmów
Od 2 do 9 kwietnia 2017 roku
Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych Ruchome Obrazy
Kino Praha, Warszawa

Dodaj komentarz