Szychta kreatywna. Przestrzeń do dyskusji o rewitalizacji

Muzeum Śląskie powstało w rewitalizowanej przestrzeni postindustrialnej w najstarszej dzielnicy Katowic. Jak odpowiedzialnie, transparentnie i z zachowaniem wzajemnego szacunku dla wszystkich stron odzyskiwać przestrzenie dla miasta i mieszkańców? 30 i 31 marca odbędzie się forum Szychta kreatywna, na którym uczestnicy i zaproszeni goście będą dyskutować na ten temat.

Zeszłoroczna edycja „Szychty kreatywnej”, fot. Rafał Wyrwich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zeszłoroczna edycja „Szychty kreatywnej”, fot. Rafał Wyrwich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Forum rozpocznie wystąpienie Roberta Koniecznego na temat siedziby Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, uznanej za najlepszą przestrzeń publiczną Europy oraz za najlepszy budynek na świecie roku 2016 (World Building of the Year). Zapoczątkuje ono dyskusję o istocie kompleksowego projektowania przestrzennego i jego znaczeniu dla kształtowania relacji urbanistycznych oraz międzyludzkich.

Bardzo ważną częścią Forum będzie debata poświęcona możliwościom współpracy międzysektorowej w kształtowaniu przemian społecznych i urbanistycznych. W ramach case studies goście z Polski, Norwegii i Czech omówią wybrane projekty rewitalizacyjne realizowane na terenie Europy.

W planie także kilka paneli dyskusyjnych. Pierwszego dnia przedstawiciele Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Centrum Dialogu „Przełomy” oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu będą rozmawiać o transformacji obiektów poprzemysłowych i obszarów o znaczeniu historycznym.

Szychta kreatywna. Forum
Od 30 do 31 marca 2017 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz