Manifesty artystyczne Bogny Otto-Węgrzyn

Galeria Schody w Warszawie zaprasza na wystawę plakatów Bogny Otto-Węgrzyn. Artystka zajmuje się głównie sztuką plakatu, ilustracją i projektowaniem edytorskim.

Bogna Otto-Węgrzyn, „Oni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogna Otto-Węgrzyn, „Oni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogna Otto-Węgrzyn zaczynała swoją karierę w trakcie jednego z przełomów, bo początek lat 90. to nie tylko upadek komunistycznego reżimu, ale nadejście rewolucji cyfrowej. Ta ostatnia zaczęła zmieniać polską scenę projektowania graficznego, zdominowaną dotąd przez techniki odręczne, malarstwo i rysunek. Bogna Otto-Węgrzyn wbrew panującej wciąż tradycji zdecydowała się sięgnąć po niecieszącą się wówczas prestiżem w środowisku uznanych projektantów grafikę wektorową, którą uczyniła nie tylko narzędziem, lecz również środkiem wyrazu.

Plakat żyje jest jednym z takich projektów-manifestów, próbą zmierzenia się ze stylistyką komputerową, a także z możliwościami i ograniczeniami grafiki wektorowej. Bycie artystką swojej epoki graficzka realizuje również poprzez podejmowanie aktualnych tematów z życia politycznego i społecznego w formie tzw. plakatów autorskich. (…) Przemieszczając się płynnie z terenów gatunków uznanych na peryferia sztuki Bogna Otto-Węgrzyn stworzyła rozpoznawalny styl, który wciąż ewoluuje wraz ze zmieniającą się rzeczywistością.

Tekst: Katarzyna Matul

Bogna Otto-Węgrzyn – wystawa plakatu
Od 25 lutego do 8 marca 2017 roku
Galeria Schody w Warszawie

Dodaj komentarz