Laureaci III edycji Nagrody im. Adama Włodka 2016

Fundacja Wisławy Szymborskiej zdecydowała przyznać Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2016 dwojgu prozaikom: Andrzejowi Muszyńskiemu i Patrycji Pustkowiak.

Andrzej Muszyński, fot. Andrzej Banaś (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Muszyński, fot. Andrzej Banaś (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Muszyński – urodzony w 1984 roku, skończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor książek: Miedza, Południe, Cyklon, Podkrzywdzie. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Paszportów „Polityki”. Zgłosił do Nagrody projekt powieści Ahmed, poświęconej polskiej emigracji zarobkowej początku XXI wieku.

Patrycja Pustkowiak, fot. Albert Zawada (źródło: materiały prasowe)

Patrycja Pustkowiak, fot. Albert Zawada (źródło: materiały prasowe)

Patrycja Pustkowiak – rocznik 1981, absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, autorka powieści Nocne zwierzęta. Nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowała projekt powieści Maszkaron – satyrycznej opowieści o współczesności widzianej z perspektywy odpychającej, młodej kobiety.

Nagroda im. Adama Włodka została ustanowiona na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską. Nagrodę tę, w formie stypendium, Fundacja przyznaje za projekt na napisanie książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub przygotowanie przekładu.

Jest to Nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.

III edycji Nagrody im. Adama Włodka 2016
26 lutego 2017 roku
Fundacja Wisławy Szymborskiej

Dodaj komentarz