Świeża krew w sztukach wizualnych

Galeria Sztuki Socato z Wrocławia od 6 lat organizuje ogólnopolski konkurs dla najmłodszych absolwentów wyższych szkół plastycznych Przegląd Młodej Sztuki Świeża Krew. Nieformalną tradycją jest organizowanie przez Galerię laureatom Przeglądu indywidualnej wystawy.

Edyta Kowalewska, „Konstrukcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edyta Kowalewska, „Konstrukcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

O wystawie w Socato pisze kuratorka, Karolina Jaklewicz:

W czasach rozwiniętych technologii, w epoce wirtualnych miłość, wirtualnych religii, wirtualnych wojen kontakt z realną materią jest nam potrzebny jak nigdy przedtem. Wirtualne światy rozpalają umysły, manipulują emocjami, ale pozbawiają ciała faktycznej obecności. Laureatki VI PMS Świeża Krew, Edyta Kowalewska i Martyna Pająk, w swojej twórczości podążają za coraz wyraźniejszą potrzebą haptyczności.

Kowalewska działa w obszarze malarstwa. Zminimalizowała jednak obecność farby na rzecz nagiego płótna i znalezionych tekstyliów – to tkanki jej obrazów, skóra z wyraźnymi oznakami życia. Autorka pochyla się nad osobistymi historiami wykorzystywanych materiałów – docenia ich zabrudzenia, blizny, oznaki zmęczenia.

Dla Martyny Pająk punktem wyjścia jest kobiecy akt. Nagość jej rzeźb jest zaczepna. Nie wstydzi się nadmiaru skóry, obwisłości, braku napięcia. Przeciwnie: obfite ciała czekają na głaskanie. Chcą być dotykane. Połyskliwa żywica kusi nieskazitelną powierzchnią, przelewa się, układa fałdami. Sensualizm prac Pająk jest subtelny, ale zdecydowany.

Nude. Edyta Kowalewska i Martyna Pająk
Kuratorka: Karolina Jaklewicz
Od 25 lutego do 11 marca 2017 roku
Galeria Sztuki Socato we Wrocławiu

Dodaj komentarz