Świeża krew w sztukach wizualnych

Galeria Sztuki Socato z Wrocławia od 6 lat organizuje ogólnopolski konkurs dla najmłodszych absolwentów wyższych szkół plastycznych Przegląd Młodej Sztuki Świeża Krew. Nieformalną tradycją jest organizowanie przez Galerię laureatom Przeglądu indywidualnej wystawy.

Edyta Kowalewska, „Konstrukcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edyta Kowalewska, „Konstrukcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

O wystawie w Socato pisze kuratorka, Karolina Jaklewicz:

W czasach rozwiniętych technologii, w epoce wirtualnych miłość, wirtualnych religii, wirtualnych wojen kontakt z realną materią jest nam potrzebny jak nigdy przedtem. Wirtualne światy rozpalają umysły, manipulują emocjami, ale pozbawiają ciała faktycznej obecności. Laureatki VI PMS Świeża Krew, Edyta Kowalewska i Martyna Pająk, w swojej twórczości podążają za coraz wyraźniejszą potrzebą haptyczności.

Kowalewska działa w obszarze malarstwa. Zminimalizowała jednak obecność farby na rzecz nagiego płótna i znalezionych tekstyliów – to tkanki jej obrazów, skóra z wyraźnymi oznakami życia. Autorka pochyla się nad osobistymi historiami wykorzystywanych materiałów – docenia ich zabrudzenia, blizny, oznaki zmęczenia.

Dla Martyny Pająk punktem wyjścia jest kobiecy akt. Nagość jej rzeźb jest zaczepna. Nie wstydzi się nadmiaru skóry, obwisłości, braku napięcia. Przeciwnie: obfite ciała czekają na głaskanie. Chcą być dotykane. Połyskliwa żywica kusi nieskazitelną powierzchnią, przelewa się, układa fałdami. Sensualizm prac Pająk jest subtelny, ale zdecydowany.

Nude. Edyta Kowalewska i Martyna Pająk
Kuratorka: Karolina Jaklewicz
Od 25 lutego do 11 marca 2017 roku
Galeria Sztuki Socato we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR