Synteza świata według Janiny Wierusz-Kowalskiej

Od 28 lutego w warszawskiej Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego będzie można podziwiać prace malarki Janiny Wierusz-Kowalskiej. Kuratorem wystawy jest Kama Zboralska – dziennikarka i mecenas sztuki współczesnej.

Janina Wierusz-Kowalska, „Banana ribbons”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janina Wierusz-Kowalska, „Banana ribbons”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy jest nawiązaniem do tytułu XIX-wiecznej powieści Thomasa Hardy’ego. Ten pełen melancholii obraz zwraca uwagę na warunki i okoliczności pracy artysty. „Świat sztuki” kierujący się nierzadko modą i powierzchownością uniemożliwia artyście zdobycie kluczowego dystansu i doświadczania czystej obserwacji. Wybrane przez artystkę miejsce do pracy jest pozbawione zgiełku oraz zbędnego audytorium. Tylko taka przestrzeń mogła zrodzić minimalistyczne i pierwotne w swej formie obrazy, składające się na cykl Z dala od zgiełku.

Obrazy Wierusz-Kowalskiej prezentowane w Galerii (-1) są świadectwem matematycznej budowy świata. Kierują światło na rzeczy, które choć często pomijane, istnieją od zarania. Konsekwentnie nadają im nową formę. W swoich proporcjach malarstwo to oddaje dynamikę i kształt przyrody, przywołując jej harmonię i współzależności.

Muszla ślimaka, kształt roślin czy proporcje ciała są doskonałe, a malarstwo Janiny Wierusz-Kowalskiej zdaje się o tym przypominać. Pogłębiona świadomość oraz intelektualny namysł artystki nad światem przywodzą na myśl renesansowych mistrzów. W pracach tych widoczny pozostaje również wpływ cenionego przez artystkę minimal artu, w tym twórczości Sol LeWitta czy polskich abstrakcjonistów Henryka Stażewskiego i Wojciecha Fangora.

Janina Wierusz-Kowalska. Z dala od zgiełku
Od 28 lutego do 16 marca 2017 roku
Galeria (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie

Dodaj komentarz