Mistrz młodopolskiego pejzażu

Wystawa Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu będzie obejmować około 30 prac z Muzeum Narodowego w Krakowie i z handlowych galerii sztuki oraz od łódzkich kolekcjonerów prywatnych – miniaturowych pejzaży miejskich i wiejskich, impresyjnych studiów roślin i wody, nastrojowych nokturnów z różnych okresów krótkiej, lecz intensywnej twórczości Jana Stanisławskiego od początku lat 80. XIX wieku po 1906 rok.

Jan Stanisławski, „Pejzaż z kwiatami z drogą”, 1904–1905( źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Stanisławski, „Pejzaż z kwiatami z drogą”, 1904–1905 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Punktem wyjścia prezentacji będzie przypadająca w 2017 roku 110. rocznica śmierci Jana Stanisławskiego, który zmarł 6 stycznia 1907 roku. Obrazy malowane są farbami olejnymi na płótnie, tekturze, desce lub kartonie, najczęściej impastami. Dopełnieniem malarstwa będą przykłady grafiki – kilka litografii barwnych i czarno-białych – powielające motywy z obrazów w syntetycznym ujęciu.

Jan Stanisławski (1860-1907) to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy-pejzażystów, czołowy przedstawiciel młodopolskiego modernizmu, Mistrz miniatury, w której wypracował własny, rozpoznawalny po dziś dzień styl. To zarazem jeden z kluczowych pedagogów zreformowanej przez Juliana Fałata krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której prowadził katedrę pejzażu, zwaną też „szkołą Stanisławskiego”, kształcąc w niej kolejne pokolenie polskich pejzażystów, często kontynuatorów jego twórczości jak łodzianin Henryk Szczygliński, ulubiony student Mistrza Jana.

Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu
Kurator: Monika Nowakowska
Od 29 marca do 25 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 29 marca 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR