Mistrz młodopolskiego pejzażu

Wystawa Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu będzie obejmować około 30 prac z Muzeum Narodowego w Krakowie i z handlowych galerii sztuki oraz od łódzkich kolekcjonerów prywatnych – miniaturowych pejzaży miejskich i wiejskich, impresyjnych studiów roślin i wody, nastrojowych nokturnów z różnych okresów krótkiej, lecz intensywnej twórczości Jana Stanisławskiego od początku lat 80. XIX wieku po 1906 rok.

Jan Stanisławski, „Pejzaż z kwiatami z drogą”, 1904–1905( źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Stanisławski, „Pejzaż z kwiatami z drogą”, 1904–1905 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Punktem wyjścia prezentacji będzie przypadająca w 2017 roku 110. rocznica śmierci Jana Stanisławskiego, który zmarł 6 stycznia 1907 roku. Obrazy malowane są farbami olejnymi na płótnie, tekturze, desce lub kartonie, najczęściej impastami. Dopełnieniem malarstwa będą przykłady grafiki – kilka litografii barwnych i czarno-białych – powielające motywy z obrazów w syntetycznym ujęciu.

Jan Stanisławski (1860-1907) to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy-pejzażystów, czołowy przedstawiciel młodopolskiego modernizmu, Mistrz miniatury, w której wypracował własny, rozpoznawalny po dziś dzień styl. To zarazem jeden z kluczowych pedagogów zreformowanej przez Juliana Fałata krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której prowadził katedrę pejzażu, zwaną też „szkołą Stanisławskiego”, kształcąc w niej kolejne pokolenie polskich pejzażystów, często kontynuatorów jego twórczości jak łodzianin Henryk Szczygliński, ulubiony student Mistrza Jana.

Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu
Kurator: Monika Nowakowska
Od 29 marca do 25 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 29 marca 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz