• 2017-02-25

Powrót do dizajnu tamtych czasów

Dizajn tamtych czasów Wojciecha Grabowskiego to 15 opowieści nie tylko o przedmiotach, takich jak motorower Komar, piecyk Junkers czy telewizor Belweder, ale przede wszystkim o życiu w PRL. Autor przedstawia własną perspektywę, przybliżając czytelnikowi swoje spojrzenie na przedmioty tamtego czasu.

Wojciech Grabowski „Dizajn tamtych czasów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Grabowski „Dizajn tamtych czasów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

To jest opowieść o kształtach PRL-u. Wtedy kształty – nawet te toporne, nieudane – znaczyły więcej niż dzisiaj. Samochód był nie tylko samochodem, ale też magicznym obiektem pożądania. Osiedle pozbawione prądu zamieniało się w nieznaną, kosmiczną przestrzeń. Parkowa rzeźba więcej mówiła o abstrakcji niż uczone wykłady.

Nie było internetu i smartfonów, tylko intensywnie przeżywana rzeczywistość. Namacalna i mocno pobudzająca wyobraźnię dorastającego chłopca. Wojciech Grabowski (rocznik 1969) mówi, że jego widzenie świata kształtowało czterech artystów: Schulz, Kantor, Fellini i Pan z Kiosku uruchamiający motorower marki Komar.

Wojciech Grabowski jest absolwentem Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie i Studium Scenariuszowego Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorem filmów o sztuce (m.in. Ekspresjonizm w Polsce, Artes – nadrealiści ze Lwowa, cyklu Bliskie obrazy), trzech książek (Człowiek-motocykl, Archi-traf, Miastowidz) i niezliczonych rysunków wykonywanych kredkami.

Wojciech Grabowski, Dizajn tamtych czasów
Premiera: styczeń 2017 roku
Wydawnictwo Nisza

Dodaj komentarz