Artystka w opałach

Wydawnictwo W.A.B. opublikowało najnowszą powieści Siri Hustvedt – amerykańskiej pisarki nominowanej do prestiżowej Nagrody Bookera – pt. Świat w płomieniach.

Siri Hustvedt, „Świat w płomieniach” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Siri Hustvedt, „Świat w płomieniach” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Siri Hustvedt opowiada zagadkową historię znakomitej artystki Harriet Burden (postać fikcyjna), która po wielu latach ignorowania jej prac, rekrutuje trzech młodych mężczyzn, aby zaprezentowali jej dzieła jako własne. Wywołuje tym samym skandal w nowojorskim świecie sztuki – kiedy wystawy odnoszą spektakularny sukces, Harriet ujawnia się jako ich autorka, ale jeden z wynajętych przez nią artystów, Rune, wszystkiemu zaprzecza. Krytycy stają po stronie Rune’a, a on sam rozpoczyna pełną napięcia grę z Harriet Burden – grę, która kończy się jego śmiercią w tajemniczych okolicznościach…

Siri Hustvedt (ur. 1955) – Amerykanka o norweskich korzeniach, pisarka, poetka i krytyk sztuki, prywatnie żona Paula Austera. Ukończyła University of Columbia, gdzie również obroniła doktorat. Debiutowała w 1981 r. w „Paris Review”, a w 1982 roku wydała tom poetycki Reading to You. W 1992 roku ukazała się jej pierwsza powieść Na oślep.

Siri Hustvedt, Świat w płomieniach
Premiera: 15 lutego 2017 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz