• 2017-02-24

Debata o patriotyzmie w Muzeum Powstania Warszawskiego

Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza 28 lutego na debatę pt. Patriotyzm w teorii i praktyce. Wzory patriotyczne a rzeczywiste zachowania Polaków.

 „Patriotyzm w teorii i praktyce. Wzory patriotyczne a rzeczywiste zachowania Polaków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Patriotyzm w teorii i praktyce. Wzory patriotyczne a rzeczywiste zachowania Polaków” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Debata jest czwartą z cyklu spotkań dotyczących świadomości historycznej Polaków w oparciu o najnowsze badania opinii społecznej przeprowadzone w ramach programu badawczego NCK wraz z TNS Polska. Spotkanie będzie poświęcone współczesnym postawom patriotycznym Polaków.

Z przeprowadzonych badań wynika, że zmieniają się przejawy patriotyzmu, a deklaracje dotyczące zachowań patriotycznych odbiegają od faktycznych sposobów ich realizowania. Zmieniają się też symbole, gesty, tradycje i święta, które uznajemy za patriotyczne.

W dyskusji wezmą udział:

  • Prof. dr hab. Joanna Kurczewska – socjolog i historyk idei, Kierownik Zespołu Socjologii i Antropologii Kultury w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN
  • Dr hab. Dariusz Gawin – historyk, filozof, publicysta, Zastępca Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego
  • Krzysztof Wołodźko – dziennikarz i publicysta, Zastępca Redaktora Naczelnego kwartalnika „Nowy Obywatel”, członek krakowskiej spółdzielni Ogniwo

Moderatorka: Małgorzata Raducha – polonistka, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia

Patriotyzm w teorii i praktyce. Wzory patriotyczne a rzeczywiste zachowania Polaków
28 lutego 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Powstania Warszawskiego
Ul. Grzybowska 79 (sala im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego)

Dodaj komentarz