• 2017-02-24

Premiera Balladyny w białostockim Teatrze Dramatycznym

25 lutego w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki odbędzie się pierwsza w tym roku premiera. Na Dużej Scenie widzowie zobaczą Balladynę Juliusza Słowackiego w reżyserii Katarzyny Deszcz.

Juliusz Słowacki, „Balladyny”, reż. Katarzyna Deszcz (źródło: materiały prasowe teatru)

Juliusz Słowacki, „Balladyny”, reż. Katarzyna Deszcz (źródło: materiały prasowe teatru)

Balladyna jest jednym z najważniejszych dzieł polskiej literatury. I choć utwór Słowackiego ma prawie 200 lat, pytanie, czy da się zatrzymać machinę zła i żyć uczciwie po osiągnięciu wymarzonego celu, pozostaje jak najbardziej aktualne. Najnowszy spektakl Teatru Dramatycznego reżyseruje Katarzyna Deszcz, która odpowiada także za adaptację oraz wspólnie z Patrykiem Ołdziejewskim za opracowanie muzyczne.

Balladyna, to dobrze napisany dramat, który się nie zestarzał. Opowieść o Balladynie i zapisany w niej mechanizm dochodzenia do władzy po trupach, a także pytanie, czy można wszystkie świństwa, które się zrobiło w życiu odciąć „grubą kreską” i żyć uczciwie, wydają mi się niesłychanie aktualne. Zacytuję kluczowe dla mnie słowa Balladyny: <<Będę czym dawno byłabym, zrodzona pod inną gwiazdą>>. Otaczająca nas rzeczywistość, ale także historia pokazują, że duchy przeszłości wracają. Bardzo różne duchy i w bardzo różnych okolicznościach. Nie jest tak, że można przeszłość wykasować, przejść nad nią do porządku dziennego – mówi Katarzyna Deszcz.

Realizatorzy:

Reżyseria, adaptacja – Katarzyna Deszcz
Scenografia – Andrzej Sadowski
Kostiumy – Andrzej Sadowski i Elżbieta Wysocka
Opracowanie muzyczne – Katarzyna Deszcz i Patryk Ołdziejewski
Wizualizacje – Krzysztof Kiziewicz
Inspicjent – Jerzy Taborski

Występują: Danuta Bach, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Urszula Mazur (gościnnie), Agnieszka Możejko-Szekowska, Jolanta Skorochodzka, Monika Zaborska-Wróblewska, Bernard Bania, Krzysztof Ławniczak, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski, Piotr Szekowski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko, Leszek Żukowski (gościnnie).

Juliusz Słowacki, Balladyna
Premiera: 25 lutego 2017 roku, godz. 18.00
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Dodaj komentarz