Beksiński do obejrzenia w Bombie

28 lutego w Bombie Na Placu odbędzie się pokaz wyjątkowego materiału filmowego zmontowanego z archiwalnych taśm VHS nagrywanych przez Zdzisława Beksińskiego. Będzie to też okazja do rozmowy z twórcą film, Cezarym Grzesiukiem. Spotkanie poprowadzi Piotr Zdybał.

„Z wnętrza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Z wnętrza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krótki, czterdziestominutowy film, który został zmontowany przez Cezarego Grzesiuka specjalnie dla Kina w Bombie, jest zaledwie zapowiedzią pełnometrażowego dokumentu Z wnętrza. Tytuł nie jest przypadkowy – film pokazuje artystę prywatnie, w towarzystwie najbliższych mu osób, w zaciszu domu, który był zarazem jego miejscem pracy.

Większość materiałów zarejestrowanych przez Zdzisława, Zofię i Tomasza Beksińskich została nakręcona w warszawskim mieszkaniu w bloku przy ul. Sonaty – miejscu, do którego Beksińscy przeprowadzili się w 1977 roku z Sanoka i mieszkali przez lata, aż do śmierci. Film odkryje przed miłośnikami Beksińskiego wiele nieznanych i bardzo ciekawych faktów z życia jego rodziny.

Pomysł znalazł już uznanie polskiego środowiska filmowego, czego efektem jest 100 tys. złotych przyznanych w ramach dofinansowana Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. By zamknąć budżet projektu, twórcom brakuje jeszcze 111 tysięcy złotych, które zbierają od fanów Beksińskiego poprzez serwis crowdfundingowy.

Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Szwan z Fundacji Beksińskiego prowadzonej przez Ewę i Janusza Baryckich. Za montaż materiałów pochodzących z Muzeum Historycznego w Sanoku odpowiada Cezary Grzesiuk, natomiast  koordynacją projektu zbiórki i promocją filmu zajmuje się Kamil Śliwiński.

Organizatorzy spotkania: Centrum Filmowe Kraków i Bomba Na Placu

Pokaz archiwalnych nagrań Zdzisława Beksińskiego
28 lutego 2017 roku, godz. 18.30
Bomba Na Placu, Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR