Beksiński do obejrzenia w Bombie

28 lutego w Bombie Na Placu odbędzie się pokaz wyjątkowego materiału filmowego zmontowanego z archiwalnych taśm VHS nagrywanych przez Zdzisława Beksińskiego. Będzie to też okazja do rozmowy z twórcą film, Cezarym Grzesiukiem. Spotkanie poprowadzi Piotr Zdybał.

„Z wnętrza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Z wnętrza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krótki, czterdziestominutowy film, który został zmontowany przez Cezarego Grzesiuka specjalnie dla Kina w Bombie, jest zaledwie zapowiedzią pełnometrażowego dokumentu Z wnętrza. Tytuł nie jest przypadkowy – film pokazuje artystę prywatnie, w towarzystwie najbliższych mu osób, w zaciszu domu, który był zarazem jego miejscem pracy.

Większość materiałów zarejestrowanych przez Zdzisława, Zofię i Tomasza Beksińskich została nakręcona w warszawskim mieszkaniu w bloku przy ul. Sonaty – miejscu, do którego Beksińscy przeprowadzili się w 1977 roku z Sanoka i mieszkali przez lata, aż do śmierci. Film odkryje przed miłośnikami Beksińskiego wiele nieznanych i bardzo ciekawych faktów z życia jego rodziny.

Pomysł znalazł już uznanie polskiego środowiska filmowego, czego efektem jest 100 tys. złotych przyznanych w ramach dofinansowana Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. By zamknąć budżet projektu, twórcom brakuje jeszcze 111 tysięcy złotych, które zbierają od fanów Beksińskiego poprzez serwis crowdfundingowy.

Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Szwan z Fundacji Beksińskiego prowadzonej przez Ewę i Janusza Baryckich. Za montaż materiałów pochodzących z Muzeum Historycznego w Sanoku odpowiada Cezary Grzesiuk, natomiast  koordynacją projektu zbiórki i promocją filmu zajmuje się Kamil Śliwiński.

Organizatorzy spotkania: Centrum Filmowe Kraków i Bomba Na Placu

Pokaz archiwalnych nagrań Zdzisława Beksińskiego
28 lutego 2017 roku, godz. 18.30
Bomba Na Placu, Kraków

Dodaj komentarz