• 2017-02-23

Wernisaż i wykład Stanisława Deńko

2 marca odbędzie się wernisaż wystawy połączony z wykładem Laureata Honorowej Nagrody SARP 2016 – Stanisława Deńko. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków we współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Stanisław Deńko, wykład i wystawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Deńko, wykład i wystawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Deńko jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. W trakcie swojej bogatej kariery prowadził działalność dydaktyczną na Wydziałach Architektury Politechniki Krakowskiej, University of Iowa, University of Tennessee w Knoxville oraz Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego. Pełnił funkcję dyrektora Wydziału Architektury oraz Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, a także Głównego Architekta Miasta Krakowa.

Jednym z największych sukcesów była wygrana wraz z prof. Witoldem Cęckiewiczem w konkursie (1973) i realizacja siedziby Ambasady Polski w New Delhi w Indiach. Od 1993 roku jest dyrektorem krakowskiej pracowni architektonicznej Wizja. Do ważniejszych realizacji powstałych po 2000 roku należą: rozbudowa Terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach (we współpracy z biurem architektonicznym APA – Czech, Duliński, Wróbel), supermarket Auchan w Sosnowcu, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W biurze architektonicznym powstają m.in.: budynki mieszkalne (nagroda SARP za budynek przy ul. Fabrycznej w Krakowie, nagroda Budowniczych Domów za budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Kazimierza Wielkiego w Krakowie, nagroda firmy Vasco za projekt domu mieszkalnego przy ul. Wodociągowej w Krakowie i nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2010 za budynek mieszkalny jednorodzinny w Burowie).

W roku 2006 Wizja nawiązuje współpracę z biurem nsMoonStudio i w ramach IQ Konsorcjum realizuje przy autorskim udziale Stanisława Deńko m.in.: Centrum Archiwizacji Sztuki Tadeusza Kantora – Muzeum Cricoteka przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie (I Nagroda w konkursie międzynarodowym; nominacja do Nagrody im. Miesa van der Rohe, Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2016).

Wystawa Stanisława Deńko
Od 2 do 31 marca 2017 roku
Wykład i wernisaż: 2 marca 2017 roku, godz. 19.00
Krakowska Akademia im. A. F. Modrzewskiego

Dodaj komentarz