Styl Szymona Szewczyka

Na wystawie Szymona Szewczyka w Galerii Szarej w Krakowie będzie można znaleźć fragmenty metaloplastyki rodem z ogródków działkowych, imitujących solarne ornamenty ze zmyślonych rytuałów, okleiny w marmurek z Castoramy, które każdą powierzchnię przemieniają w monumentalny nagrobek czy zaskakująco lekkie geometryczne głazy.

Szymon Szewczyk, Dominika Knapik, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szymon Szewczyk, Dominika Knapik, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szewczyk łączy doświadczenia scenograficzne, malarskie i rzeźbiarskie; tropi kulturowe nieczystości i niepokojące synkretyzmy. Śledząc losy fałszywych podróżników, melancholijnych antropologów, naukowców szarlatanów gromadzi i tasuje style, artefakty, wpływy, cytaty. Jego realizacje bazują na karnawałowej estetyce spajającej elementy zapożyczone z diametralnie różnych wizualnych rejestrów. Projektowane przez niego przedmioty są wyrazem fantazji o podróżach, stworzonej przez kogoś kto nie lubi podróżować, przesłodzonym wyobrażeniem o egzotyce, pragnieniem Innego.

Szewczyk […] fantazjuje o wulkanicznej wyspie, która ciągle się przemieszcza, dlatego tez niemożliwe jest podanie jej stałego położenia geograficznego. Jej historia wiąże się z przybyciem podróżnika, nazywanego Ten, który poruszał się długimi krokami. Był on protoplastą cywilizacji, która pozostawiła po sobie liczne ślady: świątynie, cudowne maszynerie, obiekty sztuki, pałace, zaskakująco rozbudowane muzea i zasługujące na szczególną uwagę totemy, zlokalizowane w sercu wysypy, które są znakami występującego tu silnego pola elektromagnetycznego.

Kuratorka: Marta Lisok

Szymon Szewczyk. Nieustalone położenie
Kuratorka: Marta Lisok
Od 24 lutego do 19 marca 2017 roku
Wernisaż 24 lutego 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Szara Kamienica w Krakowie

Dodaj komentarz