• 2017-02-23

Nie żyje kompozytor i dyrygent Stanisław Skrowaczewski

21 lutego odszedł Stanisław Skrowaczewski – ceniony kompozytor i jedna z największych postaci współczesnej dyrygentury. Zmarł w wieku 93 lat w Minneapolis.

Stanisław Skrowaczewski, fot. Sławomir Przerwa (źródło: materiały prasowe)

Stanisław Skrowaczewski, fot. Sławomir Przerwa (źródło: materiały prasowe)

Edukację muzyczną Stanisław Skrowaczewski rozpoczął w wieku czterech lat. Mając lat siedem, skomponował pierwszy utwór symfoniczny, cztery lata później debiutował jako pianista. Studiował kompozycję u Nadii Boulanger, uczestniczył także w założeniu awangardowej grupy Zodiaque w Paryżu.

W 1946 roku został dyrygentem pierwszej polskiej orkiestry symfonicznej we Wrocławiu (tzw. pierwszej Filharmonii), a następnie dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach (1949–53), Filharmonii Krakowskiej (1954–56) oraz stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie (1956–59). Po zwycięstwie w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Rzymie (1956) otrzymał zaproszenie od George’a Szella i zadebiutował w 1958 roku z Cleveland Orchestra w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu kariera artystyczna Stanisława Skrowaczewskiego zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać. W roku 1960 objął stanowisko dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra (obecnie Minnesota Orchestra), którą to funkcję pełnił przez 19 lat. W latach 1984–91 był pierwszym dyrygentem Hallé Orchestra w Manchesterze.

Artysta współpracował z czołowymi orkiestrami na całym świecie, między innymi z New York Philharmonic, London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra, Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker.

Stanisław Skrowaczewski
1924–2017

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR