• 2017-02-23

Nie żyje kompozytor i dyrygent Stanisław Skrowaczewski

21 lutego odszedł Stanisław Skrowaczewski – ceniony kompozytor i jedna z największych postaci współczesnej dyrygentury. Zmarł w wieku 93 lat w Minneapolis.

Stanisław Skrowaczewski, fot. Sławomir Przerwa (źródło: materiały prasowe)

Stanisław Skrowaczewski, fot. Sławomir Przerwa (źródło: materiały prasowe)

Edukację muzyczną Stanisław Skrowaczewski rozpoczął w wieku czterech lat. Mając lat siedem, skomponował pierwszy utwór symfoniczny, cztery lata później debiutował jako pianista. Studiował kompozycję u Nadii Boulanger, uczestniczył także w założeniu awangardowej grupy Zodiaque w Paryżu.

W 1946 roku został dyrygentem pierwszej polskiej orkiestry symfonicznej we Wrocławiu (tzw. pierwszej Filharmonii), a następnie dyrektorem Filharmonii Śląskiej w Katowicach (1949–53), Filharmonii Krakowskiej (1954–56) oraz stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie (1956–59). Po zwycięstwie w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Rzymie (1956) otrzymał zaproszenie od George’a Szella i zadebiutował w 1958 roku z Cleveland Orchestra w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu kariera artystyczna Stanisława Skrowaczewskiego zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać. W roku 1960 objął stanowisko dyrektora muzycznego Minneapolis Symphony Orchestra (obecnie Minnesota Orchestra), którą to funkcję pełnił przez 19 lat. W latach 1984–91 był pierwszym dyrygentem Hallé Orchestra w Manchesterze.

Artysta współpracował z czołowymi orkiestrami na całym świecie, między innymi z New York Philharmonic, London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, Royal Concertgebouw Orchestra, Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker.

Stanisław Skrowaczewski
1924–2017

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR