NInA podsumowuje 12 lat swojej działalności

Kilka dni przed zaplanowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego połączeniem NInA z Filmoteką Narodową odbędą się wydarzenia podsumowujące ostatnie lata działalności Instytutu. W programie znajdzie się premiera eseju multimedialnego, koncert Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej z udziałem m.in. Kasi Nosowskiej, Wojciecha Waglewskiego i Gaby Kulki oraz premiera książki Dwutygodnik.com Efekt ekranu.

„Finał NInA. Dekada kultury audiowizualnej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Finał NInA. Dekada kultury audiowizualnej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W premierze eseju multimedialnego weźmie udział 20 osobowości polskiej kultury: Wojciech Blecharz, Andrzej Chyra, Maciej Grzybowski, Agnieszka Holland, Aneta Kopacz, Paweł Łoziński, Barbara Kinga Majewska, Marcin Masecki, Magda Mosiewicz, Paweł Mykietyn, Aleksander Nowak, Jurek Owsiak, Małgorzata Sarbak, Małgorzata Szczęśniak, Małgorzata Szumowska, Paweł Szymański, Alek Tarkowski, Mariusz „Wilk” Wilczyński i Wojciech Waglewski. Każdy z nich w wybranej przez siebie krótkiej formie przedstawi swoje spojrzenie na ostatnią dekadę w kulturze. Na esej złożą się więc osobiste wypowiedzi, prace wideo, premierowe utwory muzyczne, performanse, animowane gify i inne formy. Wieczór poprzedzi odczytanie, napisanego specjalnie na tę okazję tekstu prof. Zygmunta Baumana.

Kolejnym punktem programu jest koncert Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej. Wystąpią z nimi zaproszeni goście: Kasia Nosowska, Wojciech Waglewski, Barbara Wrońska, Gaba Kulka, Kuba Ziołek i tegoroczny laureat Paszportu Polityki – Wacław Zimpel.

Na zakończenie finałowego wieczoru w NInA na jednej scenie spotkają się trzy kolektywy didżejskie: Tyciński/Weber, Karara/Zambon i NOS. Bartosz i Bartłomiej (Silent) CockTail Party rozkołyszą w rytm brazylijskiej samby, przywołają klasyczne bossa-novy i zmysłowe rumby. Wywodzący się z kolektywu The Very Polish Cut Outs Zambon (Maciej Zambon) i Karara (Jaromir Kamiński) przypomną niegdyś zakurzone, a teraz wracające do łask klasyki polskiej muzyki w odświeżonych wersjach. A na koniec swoje muzyczne fascynacje zaprezentuje i parkiet weźmie we władanie NOS, czyli Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska.

NInA przez ostatnich dwanaście lat współtworzył kulturę cyfrową w Polsce, promował najciekawsze zjawiska i poddawał je krytycznej refleksji. Podsumowaniem działań oraz zjawisk z tego obszaru będzie książka Dwytygodnik.com, Efekt ekranu, która 24 lutego będzie miała swoją premierę. Publikacja składa się z tekstów poświęconych najnowszej kulturze cyfrowej – zarówno zupełnie nowych, powstałych na potrzeby publikacji i tych, które ukazywały się już na łamach magazynu. O najważniejszych zjawiskach i przemianach w kulturze cyfrowej piszą tacy autorzy jak Aleksandra Przegalińska, Jakub Dymek, Olga Drenda, Marek Krajewski, Iwona Kurz. W książce można przeczytać o wirtualnej rzeczywistości, elektronicznej literaturze, zjawisku slow web; o starych technologiach, które się nie udały; o algorytmach, które piszą książki; o postinternecie, prywatności i sucharach.

Finał NInA. Dekada kultury audiowizualnej
24 lutego 2017 roku
Warszawa

Dodaj komentarz