Osobista mitologia Anny Bujak

Osobista mitologia to zbiór prac Anny Bujak – rzeźb, instalacji i kolaży, który w najpełniejszy sposób realizuje wielokrotnie już eksplorowaną przez artystkę relację człowiek–zwierzę. Ekspozycja prezentowana będzie w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Anna Bujak, „Koło”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Bujak, „Koło”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stalowe, dynamiczne i pozostające, mimo pozornego wyizolowania, zawsze w odniesieniu do otoczenia, formy zwierzęce pozbawione głów to charakterystyczne dla rzeźbiarki motywy. […] To właśnie relacja ze znajdującymi się w ich pobliżu obiektami – czy to osobą oglądającego, górującego nad nimi człowieka, czy inną rzeźbą, nadaje im ich dynamicznego i ożywionego wyrazu […].

Anna Bieliz (fragment tekstu do folderu wystawy)

Istotne jest dla mnie badanie archetypów, symboli I stereotypów związanych ze sferą skrywanych potrzeb, dążeń i emocji. Najczęściej odnoszą się one do natury i wątku kondycji ludzkiej w świece, który jest od niej coraz bardziej osobny. Jednym z podstawowych motywów mojej sztuki jest zwierzę, które można interpretować dwojako: metaforycznie, jako odwołanie do relacji człowieka i zwierzęcia, lub w odniesieniu wyłącznie do zwierzęcia jako podmiotu. W moich rzeźbach i fotomontażach staram się uchwycić równowagę między tym co brutalne i estetyczne, chaotyczne i porządne, szalone i statyczne. Zależy mi na precyzyjnym oddaniu własnych emocji poprzez wyrażanie ich w symbolicznych układach znaczeń – mówi autorka Anna Bujak.

Anna Bujak (ur. 1979) – rzeźbiarka, autorka instalacji, rysunków i fotomontaży. Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu im. E. Gepperta, gdzie w roku 2011 uzyskała dyplom z wyróżnieniem na kierunku rzeźba. W swojej intermedialnej praktyce używa szerokiej gamy materiałów łącząc stal, brąz, aluminium i plastik z naturalnymi surowcami takimi jak wosk, włosie czy drewno. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystka wielu wystaw indywidualnych, a także uczestniczka wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. Portugalii, Rumunii, Niemczech, Czechach. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Anna Bujak. Osobista mitologia
Kuratorka: Martyna Nowosiad
Od 23 lutego do 26 marca 2017 roku
Wernisaż 23 lutego 2017 roku, godz. 17.00
Galeria Bałucka, Stary Rynek 2 w Łodzi

Dodaj komentarz