• 2017-02-21

Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę Leszka Pękalskiego pt. Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego.

Leszek J. Pękalski, „Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek J. Pękalski, „Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Jerzy Pękalski – urodził się w 1944 roku, fotografik, dydaktyk fotografii, nauczyciel akademicki, z wykształcenia fizyk-teoretyk. Członek ZPAF, rzeczoznawca MKiDN ds. fotografii artystycznej, członek honorowy Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Miał 11 wystaw indywidualnych eksponowanych w kraju i zagranicą, ok. 200 akceptacji na wystawach krajowych i zagranicznych, nagrody i wyróżnienia. Liczne publikacje w prasie i wydawnictwach książkowych, współautor (z Mirosławem Wiśniewskim) albumu Polska – dwory, dworki (Jumar 1995), autor bestselerowego, wysoko ocenianego podręcznika Kalejdoskop fotografii (Helion 2012).

Fotografie prezentowane na wystawie powstały podczas wielokrotnych odwiedzin u Józefa Chełmowskiego w latach 2000–2015, ostatnie już po jego śmierci. Stanowią wybór spośród około tysiąca zdjęć.

Józef Chełmowski (1934–2013) – wybitny twórca ludowy z Kaszub. Malarz, rzeźbiarz, filozof, twórca książek w jednym egzemplarzu, instrumentów, które „prawie” grały i maszyn, które „prawie” (albo rzeczywiście) działały, uroczy gaduła. Czytywał Goethego w oryginale, komentował w swej twórczości wydarzenia w kraju i na świecie, tworzył do ostatnich dni życia. Nie dbał o trwałość swoich dzieł, uważał, że mogą umrzeć wraz z nim, co niestety w dużej części ma miejsce i woła o pilną konserwację. „Czarodziejski ogród”, który starałem się zdokumentować swoimi zdjęciami, jest wspólnym dziełem Pana Józefa i jego żony. Pani Jadwiga Chełmowska przez te wszystkie lata troskliwie sadziła i pielęgnowała drzewa i kwiaty, którym ów ogród wiele ze swojego uroku zawdzięcza. Czyni to do dziś.

Leszek J. Pękalski. Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego
Wernisaż: 24 lutego 2017 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna od 25 lutego do 26 marca 2017 roku
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz