Sztuka w przestrzeni miejskiej – 800 powodów do wypoczynku

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu z okazji 800-lecia lokacji miasta ogłasza konkurs na zaprojektowanie małej architektury, która zostanie umieszczona na opolskim rynku.

Sztuka w przestrzeni miejskiej – 800 powodów do wypoczynku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka w przestrzeni miejskiej – 800 powodów do wypoczynku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs organizowany z okazji 800 lecia lokacji Miasta Opole ma na celu uzyskania ciekawych propozycji rozwiązania przestrzeni publicznej wokół opolskiego ratusza – jego wschodniej części, na której znajduje się Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu. Konkurs jest przyczynkiem do dyskusji nad funkcją i estetyką tego miejsca, odpowiedzią na zapotrzebowanie na charakterystyczny punkt na mapie miasta, służący do wspólnych spotkań i przywołanego w tytule konkursu wypoczynku. Konkursowa realizacja wpisywać się ma zarówno we współczesne trendy w projektowaniu, jak i zabytkową architekturę rynku. Oprócz zaprojektowania formy siedziska istotne jest zaplanowanie jego rozmieszczenia w przestrzeni. Projekt powinna cechować także ciekawa koncepcja formalna i opcjonalnie dodatkowa funkcja formy/mebla (na przykład funkcja interaktywna, funkcja multimedialna, stojak rowerowy, kwietnik, ładowarka do urządzeń mobilnych i inne).

Do jury konkursowego zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele środowiska projektowego – Tomek Rygalik, architektonicznego – Zbigniew Maćków (SARP Wrocław), Przemo Łukasik (SARP Katowice), Marek Nowacki (SARP Opole), a także przedstawiciele Organizatorów.

W konkursie mogą uczestniczyć osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Konkurs kierowany jest w szczególności do artystów plastyków, studentów i absolwentów ASP, studentów i absolwentów kierunków architektonicznych i wzorniczych oraz innych wyższych szkół artystycznych, a także członków SARP, profesjonalnych studiów architektonicznych czy projektowych. Organizatorzy dopuszczają zgłoszenia prac zespołowych.

Organizatorzy konkursu:

  • Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
  • Fundacja Górażdże – Aktywni w Regionie
  • Miasto Opole

Sztuka w przestrzeni miejskiej – 800 powodów do wypoczynku
Zgłoszenia przyjmowane są do 3 kwietnia 2017 roku
Opole

Dodaj komentarz