Deyan Sudjic powraca z językiem

Dyrektor Design Museum w Londynie, Deyan Sudjic, w swojej książce Język miast rozkłada miasto na czynniki pierwsze. Czym ono jest? Co stanowi o jego charakterze? W jaki sposób powstawały miasta i jak się zmieniały? Na czym polega rywalizacja między miastami? Co znaczy dla miasta tłum i jego gniew?

Deyan Sudjic, „Język miast” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Deyan Sudjic, „Język miast” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Odwołując się m.in. do historii, urbanistyki i ekonomii, Deyan Sudjic stara się zrozumieć miasto. Pokazuje, jak interpretować jego strukturę, funkcjonowanie i rozwój. Podaje dziesiątki przykładów z historii i współczesności, a przy tym nie ogranicza się do jednego regionu czy kontynentu, pisze m.in. o Nowym Jorku lat 50., starożytnym Ur w Mezopotamii, XIX-wiecznym Londynie, XX-wiecznym Stambule, współczesnym Mumbaju, Szanghaju czy Kairze. Pasjonująca, napisana z werwą i dociekliwością panorama miejskości.

Deyan Sudjic jest dyrektorem Design Museum w Londynie. Współtworzył miesięcznik poświęcony architekturze „Blueprint”, jako krytyk współpracował także z „The Observer”. W 2002 roku był dyrektorem Biennale Architektury w Wenecji. W 2013 roku nakładem wydawnictwa Karakter ukazał się jego Język rzeczy, znakomicie przyjęte przez czytelników wprowadzenie do świata współczesnego dizajnu. W Polsce ukazały się także: B jak Bauhaus. Alfabet współczesności (Wydawnictwo Karakter) oraz Kompleks gmachu. Architektura władzy (Wydawnictwo Centrum Architektury).

Deyan Sudjic, Język miast
Premiera: 24 kwietnia 2017 roku
Wydawnictwo Karakter

Dodaj komentarz