Polski sukces na Berlinale

Pokot, najnowszy film Agnieszki Holland, zdobył Srebrnego Niedźwiedzia podczas 67. Festiwalu Filmowego w Berlinie. Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. 

„Pokot”, reż. Agnieszka Holland (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Pokot”, reż. Agnieszka Holland (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Janina Duszejko (Agnieszka Mandat), główna bohaterka Pokotu, to emerytowana inżynierka, miłośniczka astrologii i wegetarianka. Kiedyś budowała mosty na Bliskim Wschodzie, dziś mieszka samotnie w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze, gdyż jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to odciski racic saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

Myślę, że gdyby film powstał zarówno za 10 lat, jak i 10 lat temu, to moglibyśmy w nim odnaleźć coś aktualnego. To cecha dzieł trwałych, a sądzę, że Pokot może taki być – mówi o filmie Krzysztof Zanussi, jeden z jego producentów.

Chciałam zrobić coś, co będzie nieoczywiste, stylistyczny i gatunkowy patchwork. Takiego filmu nigdy wcześniej nie robiłam. Praca nad nim była długim procesem. Już na poziomie scenariusza okazało się, że powieściowa rzeczywistość stawia opór. Ta książka i Duszejko broniły się przed nami rękoma i nogami. Ale w końcu udało nam się to pokonać – mówi o filmie Agnieszka Holland

Nagrodzeni podczas 67. Festiwalu Filmowego w Berlinie (najważniejsze kategorie):

  • Złoty Niedźwiedź: Teströl és lélekröl, reż. Ildikó Enyedi
  • Wielka Nagorda Jury, Felicite, reż. Alain Gomis
  • Nagroda im. Alfreda Bauera: Pokot, reż. Agnieszka Holland
  • Najlepszy reżyser: The Other Side of Hope, reż. Aki Kaurismaki
  • Najlepszy aktor: Georg Friedrich, Helle Nachte
  • Najlepsza aktorka: Min-hie Kim, On The Beach At Night Alone
  • Najlepszy scenariusz: Gonzalo Maza, Una Mujer Fantastica
  • Nagroda za wkład artystyczny: Dana Bunescu, Ana, Mon Amour

Rozdanie nagród 67. Festiwalu Filmowego w Berlinie
18 lutego 2017 roku

Dodaj komentarz