• 2017-02-18

Dwie nowe sekcje na Netia Off Camera

W programie 10. Netia Off Camera pojawiły się dwie nowe sekcje. Pierwsza to Silna płeć, hołd złożony kobietom, kolejna to Ludzie to fikcja?, prezentująca filmy zaburzające opozycje między naturą a kulturą, zwierzęcym a ludzkim, człowiekiem a maszyną.

„In Between”, reż. Maysaloun Hamoud (źródło: materiały prasowe organizatora)

„In Between”, reż. Maysaloun Hamoud (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy prezentowane w ramach sekcji Silna płeć dotykają tego, co nurtuje, fascynuje, cieszy, gnębi czy frustruje współczesne kobiety. Co jest dla nich ważne, o co walczą, z czym muszą się borykać? Prevenge to feministyczny projekt odsłaniający lęki i rozterki towarzyszące przyszłym matkom. Pełnometrażowy debiut brytyjskiej aktorki Alice Lowe jest mrożąca krew w żyłach czarną komedią o kobiecie w ciąży, której nienarodzone dziecko chce zemścić się na patriarchalnym społeczeństwie. Z kolei In Between to portret trzech silnych bohaterek. Maysaloun Hamoud bezkompromisowo rozprawia się z kulturowymi i religijnymi normami i konfliktami na linii Izrael/Palestyna.

 Nie chcemy powielać stereotypów, nie mamy ambicji definiowania kobiecej natury, zależy nam na ukazaniu problematyki kobiecej w globalnym kontekście – podkreśla Grzegorz Stępniak z Działu Programowego Festiwalu.

Sekcja Ludzie to fikcja? nakłania do choćby chwilowej zmiany optyki i spojrzenia na pozycję człowieka w świecie i jego związki ze zjawiskami, jakie przyjęto uważać za „wynaturzenie”. Nazwę sekcji zaczerpnięto z popularnego facebook’owego profilu drwiącego z aż nadto akademickich i skomplikowanych teorii posthumanistycznych. Ma sugerować z jednej strony dystans i ironiczne podejście do przedstawianych problemów, z drugiej zachęcać do namysłu nad kulturową zasadnością tez tego nurtu. Filmowcy proponują widzom czasem prześmiewcze i sarkastyczne, innym razem przerażające i złowieszcze, w końcu zupełnie poważne podejście do trudnych problemów i dylematów, przeniesionych z powodzeniem na duży ekran. Jednym z filmów pokazywanych w ramach sekcji Ludzie to fikcja? jest A Decent Woman. Lukas Valenta Rinner przygląda się rozwarstwieniu w społeczeństwie argentyńskim. Główna bohaterka to współczesna niewolnica, która całe swoje życie poświęca pracy u państwa. Pewnego dnia wyrusza jednak w podróż seksualnego i mentalnego wyzwolenia.
Film konfrontuje dwie odosobnione społeczności: bogate ogrodzone osiedle i klub swingersów, który działa tuż obok. Reżyser odsłania zwierzęcą naturę wszystkich swoich postaci, subtelnie i powoli śledzi napięcie między nimi. Sekcji będzie towarzyszyć wykład Susan Stryker z Berkley University.

Festiwal Netia Off Camera
Od 28 kwietnia do 7 maja 2017 roku
Kraków

Dodaj komentarz