• 2017-02-18

Amok

Nowy film Katarzyny Adamik został oparty na prawdziwej historii Krystiana Bali, którą żyły media na całym świecie. W wydanej w 2003 roku książce Amok opisał on zbrodnię bardzo podobną do tej, o którą został później oskarżony.

„Amok”, fot. Witold Bączyk (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Amok”, fot. Witold Bączyk (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Sprawa Bali dała początek najgłośniejszemu procesowi poszlakowemu w historii Polski, a jej przebieg relacjonowały m.in. BBC, Guardian, „New Yorker”, „Time”, „Daily Mail”, „The Washington Post”, „Der Spiegel”, „Le Figaro”, „Le Parisien” i „Telegraph”. W rolę Krystiana Bali w filmie wcielił się Mateusz Kościukiewicz. Jego żonę Zofię zagrała Zofia Wichłacz (laureatka Złotych Lwów za Miasto 44), której występ w Amoku wyróżniono w Berlinie nagrodą Shooting Star 2017, przyznawaną najzdolniejszym europejskim aktorom młodego pokolenia.

W roli policjanta, który z determinacją próbuje rozwikłać tajemnicę, zobaczymy Łukasza Simlata. Partnerować mu będzie Mirosław Haniszewski, znany z obsypanego nagrodami obrazu Jestem mordercą, oraz Jan Peszek w roli profesora Bali. Amok to mistrzowsko skonstruowany thriller psychologiczny, w którym przeplatają się miłość, zdrada i niepohamowana żądza. Widz od samego początku zadaje sobie pytanie – czy autor książki jest mordercą, czy też stał się ofiarą własnych ambicji i nieszczęśliwego zbiegu okoliczności?

Amok, reż. Kasia Adamik
W kinach od 24 marca 2017 roku
Kino Świat

Dodaj komentarz