Materialna postać snu

Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na wystawę Agnieszki Graczew-Czarkowskiej, która nosi tytuł Senność.

Agnieszka Graczew-Czarkowska, „Senność” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Graczew-Czarkowska, „Senność” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tak o swojej twórczości pisała Agnieszka Graczew-Czarkowska w 2016 roku:

W 2009 roku miało miejsce upublicznienie b e z s e n n o ś c i. Realizacja ta, na poziomie idei, nie posiadała swojej lokalizacji. Budowała się we mnie systematycznie przez wiele lat. Wymagała jednak przestrzeni, która sprostałaby moim wyobrażeniom o materialnej postaci b e z s e n n o ś c i. Miejscem tym była przestrzeń wystawiennicza BWA w Gorzowie Wielkopolskim, zarządzana przez kuratora Gustawa Nawrockiego. To miejsce pozwoliło mi na równoległe rozwinięcie wielu wątków. Weszłam w posiadanie terytorium dla b e z s e n n o ś c i.

Z czasem stało się dla mnie jasnym, że tylko s e n n o ś ć daje mi szansę domknięcia tamtego etapu. Możliwość powrotu w tę samą przestrzeń, by realizować kolejny zakres, pozwala na pracę, która daje mi poczucie celu. Po jasności następuje ciemność. Ograniczę źródła światła. Światło zastąpię innym światłem. Dokonam zmiany. Zmienię przestrzeń; unieważnię jej architekturę. Odmienię jej energię, przystosuję ją ku innym interakcjom z sobą, z odbiorcą, z obserwatorem.

Nie chcę opowiadać snu, raczej pragnę podążać za śnieniem. Podążanie za tym, co nie zależne, oddzielne ode mnie, choć też moje, ukształtuje [moją] s e n n o ś ć. Od ponad roku na moją prośbę różni ludzie podnoszą dla mnie kamienie. Czy ma to jakikolwiek sens? Używam tych kamieni do pracy przy s e n n o ś c i. Nie liczę ich, przyjmuję je z wdzięcznością. O reszcie nie piszę, bo właśnie tworzy się sama. Pracuję na styku tego, o czym wiem i tego, czego właściwie nie muszę wiedzieć. Obserwuję wewnątrz i na zewnątrz. Stoję nad brzegiem morza. Mam cztery lata. Stoję nad brzegiem morza. Mam czterdzieści sześć lat. (wrzesień 2016)

Agnieszka Graczew-Czarkowska – urodziła się w 1970 roku w Zielonej Górze. W latach 1990–1995 studiowała w PWSSP we Wrocławiu. Dyplom (grafika artystyczna) z wyróżnieniem otrzymała w 1995. W 1994 otrzymała stypendium dla młodych twórców. W 1997 roku założyła i do 1998 prowadziła autorską Galerię Grafiki i Rysunku JaPtak we Wrocławiu. W latach 1998–2000 tworzyła i prowadziła autorską Pracownię Grafiki Artystycznej – Akademia Multimedialna w Gdańsku. Po powrocie do Zielonej Góry zajęła się zakładaniem pracowni Arteterapii (OTZ); prowadziła ją w latach 1997–2007. Od 1998 zaproszona do współpracy prowadzi zajęcia z zakresu arteterapii, integracji sztuk oraz warsztatów artystycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim (KSiKP, obecnie Instytut Sztuk Wizualnych). W 2003 otrzymała stypendium twórcze prezydenta miasta Zielonej Góry. W tym samym roku zostaje laureatką Złoty Wawrzyn za cykl ilustracji do tomiku Rozmowy z Rimbaudem Cz. Sobkowiaka (wyd. Muzeum Ziemi Lubuskiej). W latach 2007–2008 jako dziennikarka Radia Zachód tworzyła cykl autorskich audycji radiowych dotyczących sztuki (ok.150 edycji). We współpracy z muzykiem O.Strawińskim stworzyła wiele form reportażowych oraz feater’ów; w 2008 otrzymali nagrodę specjalną za obraz dźwiękowy Ogłodniała w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż Radiowy, Radio PiK – Bydgoszcz. Przez wiele lat, od 2006 roku publikuje teksty o sztuce (m.in. w katalogach, piśmie literacko-artystycznym ProLibris, EXIT i innych). Prowadzi autorskie twórcze warsztaty dla dorosłych oraz warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży (Zielona Góra, Drzonków – Sucha, Gorzów Wlkp., Rawicz). Współpracuje w ramach projektów UE (warsztaty kreatywne dla osób niepełnosprawnych; TIS, Silni Duchem). Od 2017 pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych WA UZ w Zielonej Górze.

Agnieszka Graczew-Czarkowska, „Bezsenność”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Graczew-Czarkowska, „Bezsenność”, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Graczew-Czarkowska. Senność
Kurator: Gustaw Nawrocki
Otwarcie: 18 lutego 2017 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna do: 19 marca 2017 roku
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz