• 2017-02-17

Gold – złoty Matthew McConaughey

Gold to oparta na faktach przygodowa opowieść o biznesmenie, który porzuca świat wygód i luksusów, by w indonezyjskiej dżungli szukać skarbu. W główną rolę wciela się zdobywca Oscara Matthew McConaughey, reżyserią zajął się Stephen Gaghan, współtwórca filmów Traffic i Syriana.

Stephen Gahan „Gold” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Stephen Gahan „Gold” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bohaterem filmu jest Kenny Wells, biznesmen, który ostatnio nie ma szczęścia w interesach. Rozpaczliwie potrzebuje więc spektakularnego przełomu. Postanawia zdobyć fortunę dzięki swemu zamiłowaniu do przygód i ryzyka. Wraz z szanowanym podróżnikiem Michaelem Acostą wyrusza do Indonezji, by w sercu tamtejszej dżungli szukać złota. Ryzyko jest ogromne, mało kto wierzy w powodzenie misji, a jednak przeczucie Wellsa okazuje się prawdziwe. W jednej chwili z podupadającego biznesmena staje się milionerem i gwiazdą Wall Street. Ale tam, gdzie są wielkie pieniądze, zaczynają się wielkie kłopoty. Chętnych do podziału złotego tortu znajduje się coraz więcej: począwszy od indonezyjskich władz, poprzez różnej maści cwaniaków, a na CIA kończąc. Kenny Wells zamiast cieszyć się luksusem, będzie musiał zmierzyć się z ludźmi, dla których oszustwo to chleb powszedni.

Produkcja rozpoczęła się w 2008 roku, gdy Amerykę ogarnął kryzys ekonomiczny. Wówczas Patrick Massett i John Zinman natknęli się na informacje o skandalu z udziałem złota z lat 90. XX wieku. Zaczęło się od pewnego przedsiębiorczego wydobywcy oraz jego partnera geologa, których niespodziewany sukces wykorzystała kanadyjska firma Bre-X Minerals Ltd. Po ogłoszeniu, że w Indonezji odkryto ogromne złoża złota, akcje Bre-X stały się warte grube miliony, symbolizując ziszczenie kapitalistycznego snu.

Był rok 2008. W kraju działo się wiele złych rzeczy, kryzys finansowy zataczał coraz szersze kręgi, narodził się ruch społeczny przeciwko 1 procentowi najbogatszych obywateli, a ta historia wydawała się uosabiać wszystkie te niepokojące wydarzenia – wspomina scenarzysta i producent John Zinman.

W rezultacie duet scenarzystów przeniósł te wyczuwalne, niemal namacalne emocje, refleksje oraz stan ducha do Ameryki lat 80. XX wieku, tworząc fikcyjną postać Kenny’ego Wellsa, pochodzącego z Reno poszukiwacza i odkrywcy. Scenariusz do filmu przeczytał Mathhew McConaughey, który postanowił zagrać główną rolę, a także stać się producentem filmu: „To był jeden z najlepszych scenariuszy, jakie przeczytałem. Wiedziałem, że nie mogę odpuścić takiej okazji” – wspomina aktor.

Gold, reż. Stephan Gahan
W kinach od 17 marca 2017 roku
Monolith Films

Dodaj komentarz