• 2017-02-17

Gold – złoty Matthew McConaughey

Gold to oparta na faktach przygodowa opowieść o biznesmenie, który porzuca świat wygód i luksusów, by w indonezyjskiej dżungli szukać skarbu. W główną rolę wciela się zdobywca Oscara Matthew McConaughey, reżyserią zajął się Stephen Gaghan, współtwórca filmów Traffic i Syriana.

Stephen Gahan „Gold” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Stephen Gahan „Gold” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Bohaterem filmu jest Kenny Wells, biznesmen, który ostatnio nie ma szczęścia w interesach. Rozpaczliwie potrzebuje więc spektakularnego przełomu. Postanawia zdobyć fortunę dzięki swemu zamiłowaniu do przygód i ryzyka. Wraz z szanowanym podróżnikiem Michaelem Acostą wyrusza do Indonezji, by w sercu tamtejszej dżungli szukać złota. Ryzyko jest ogromne, mało kto wierzy w powodzenie misji, a jednak przeczucie Wellsa okazuje się prawdziwe. W jednej chwili z podupadającego biznesmena staje się milionerem i gwiazdą Wall Street. Ale tam, gdzie są wielkie pieniądze, zaczynają się wielkie kłopoty. Chętnych do podziału złotego tortu znajduje się coraz więcej: począwszy od indonezyjskich władz, poprzez różnej maści cwaniaków, a na CIA kończąc. Kenny Wells zamiast cieszyć się luksusem, będzie musiał zmierzyć się z ludźmi, dla których oszustwo to chleb powszedni.

Produkcja rozpoczęła się w 2008 roku, gdy Amerykę ogarnął kryzys ekonomiczny. Wówczas Patrick Massett i John Zinman natknęli się na informacje o skandalu z udziałem złota z lat 90. XX wieku. Zaczęło się od pewnego przedsiębiorczego wydobywcy oraz jego partnera geologa, których niespodziewany sukces wykorzystała kanadyjska firma Bre-X Minerals Ltd. Po ogłoszeniu, że w Indonezji odkryto ogromne złoża złota, akcje Bre-X stały się warte grube miliony, symbolizując ziszczenie kapitalistycznego snu.

Był rok 2008. W kraju działo się wiele złych rzeczy, kryzys finansowy zataczał coraz szersze kręgi, narodził się ruch społeczny przeciwko 1 procentowi najbogatszych obywateli, a ta historia wydawała się uosabiać wszystkie te niepokojące wydarzenia – wspomina scenarzysta i producent John Zinman.

W rezultacie duet scenarzystów przeniósł te wyczuwalne, niemal namacalne emocje, refleksje oraz stan ducha do Ameryki lat 80. XX wieku, tworząc fikcyjną postać Kenny’ego Wellsa, pochodzącego z Reno poszukiwacza i odkrywcy. Scenariusz do filmu przeczytał Mathhew McConaughey, który postanowił zagrać główną rolę, a także stać się producentem filmu: „To był jeden z najlepszych scenariuszy, jakie przeczytałem. Wiedziałem, że nie mogę odpuścić takiej okazji” – wspomina aktor.

Gold, reż. Stephan Gahan
W kinach od 17 marca 2017 roku
Monolith Films

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR