5 rad, jak przygotować się do sezonu rowerowego

Jazda na rowerze niewątpliwie ma wiele zalet, a Ci, którzy je doceniają, z niecierpliwością czekają na moment, w którym samochód czy miejski autobus będą mogli zamienić na ten ekologiczny środek transportu. Już pierwsze wiosenne dni staną się wystarczającą motywacją, aby wyciągnąć z piwnicy zakurzony rower i z dumą wyruszyć nim po okolicy.

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Jednak przetarcie go z kurzu i dopompowanie kół nie wystarczy, aby móc cieszyć się nim do późnej jesieni. Zobacz, jak przygotować rower i siebie, aby wiosenno-letnie wojaże dostarczały Ci jedynie przyjemności.

1. Miej przepisy drogowe w małym palcu

Jeśli nie posiadasz prawa jazdy lub na co dzień nie prowadzisz żadnego pojazdu, odśwież sobie przepisy ruchu drogowego. To bardzo ważne, aby móc umiejętnie poruszać się po drodze. Ścieżki rowerowe nie ciągną się w nieskończoność, więc bądź przygotowany na ewentualność jazdy wśród samochodów. Głupio było by nie wiedzieć, kto ma pierwszeństwo na drodze? Pomyśl, że może być o wiele gorzej, gdy z własnej winy znajdziesz się pod kołami samochodu.

2. Odblasków nigdy za dużo

Odblaski to rzecz obowiązkowa, podobnie jak oświetlenie. Po zmroku tym bardziej. Zanim wyruszysz rowerem do pracy lub na rekreacyjną przejażdżkę, sprawdź czy światła działają prawidłowo i czy nie powinieneś wymienić którejś z żarówek/diod. Odblaski możesz zamontować bezpośrednio do ramy roweru lub pod siodełkiem. W tym przypadku obowiązuje zasada im więcej, tym lepiej. Nie zapomnij o dodaniu elementów odblaskowych do swojej odzieży. Popularne są klasyczne opaski, które możesz założyć na kostce lub przedramieniu. Wiele ubrań i akcesoriów dedykowanych na rower oferowanych jest w odblaskowych, rażących kolorach. Może więc czas na nową kurtkę albo kamizelkę? Pamiętaj, ze jeśli jeździsz z plecakiem, on także powinien wyróżniać się w ciemności. Dzięki temu będziesz lepiej widoczny przez kierowców samochodów jadących tuż za Tobą.

3. Sprawdź stan roweru

Przed pierwszą podróżą sprawdź stan techniczny roweru. Być może nie działają hamulce? Może łańcuch wymaga naoliwienia? Zweryfikuj, czy przerzutki działają prawidłowo, a wszystkie mocowania ruchowych elementów są stabilne. Rower, który zawiedzie nas podczas podróży, potrafi wprawić nas w niemałe zdenerwowanie. Ale zdenerwować możemy także siebie sami…

4. Zadbaj o swoją kondycję

…dlatego zanim wyruszysz na kilkukilometrowy trip po zimowych miesiącach lenistwa, popraw swoją kondycję. Chyba nie chcesz dostać zadyszki i z żalem stwierdzić, że brakuje Ci sił, aby dotrzeć do celu? Mierz siły na zamiary i na początek wybierz się na krótkodystansowe przejażdżki. Możesz także poćwiczyć w domu – kilka przysiadów, pajacyków i pompek dziennie poprawi Twoją kondycję.

5. Zabezpiecz rower przed kradzieżą

Niestety, nasz kraj to nie Holandia, w której pozostawione na ulicach rowery nie kuszą złodzieja. Dlatego jeśli nie chcesz żeby Twój rower stał się łupem jakiegoś opryszka, zadbaj o to, aby odpowiednio do zabezpieczyć. W tym celu posłużą Ci łańcuchy i zapięcia rowerowe. Pamiętaj jednak, że może okazać się to za mało. Wyposaż go w zakamuflowany GPS do roweru.

Jak możemy przeczytać na portalu http://porady-detektywistyczne.pl/, lokalizatory GPS to urządzenia, które dzięki pracy w czasie rzeczywistym dostarczają informacji o miejscu, w którym lokalizator aktualnie się znajduje. To więc dobra metoda, by zyskać pewność, że skradziony rower do Ciebie wróci, a Ty nadal będziesz mógł cieszyć się rowerowymi wojażami.

Dodaj komentarz