Projekty artystyczne na Wiśle

Wystawa Flow / Powrót suma jest jedną z odsłon działań związanych z rezydencjami i plenerami artystycznymi organizowanymi na Wiśle i innych miejscach przepływu przez Ewę Ciepielewską, Agnieszkę Brzeżańską we współpracy z Fundacją Razem Pamoja pod nazwą Flow / Przepływ.

„Flow / Powrót suma” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Flow / Powrót suma” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Flow / Przepływ to forma wspólnego doświadczania rzecznego ekosystemu i podążanie za jego różnorodnością biologiczną i kulturową. Stając się przewodniczką, rzeka prowadzi jednocześnie do odświeżenia twórczego eksperymentu jako otwarcia na przepływ – stan uniesienia i radości wywołany oddaniu się bezinteresownie jakiejś czynności lub kontemplacji. Przepływ określany bywa także jako „niesienie falą”, czy „unoszenie się na wodzie” i towarzyszyć mu może doznanie wolności, utrata poczucia czasu i rozpłynięcie samoświadomości.

Inauguracja działań Flow / Przepływ odbyła się we współpracy z Gdańską Galerią Miejską pod nazwą Flow / Motława w lipcu 2016 roku przy użyciu galara Solny jako mobilnej platformy rezydencji artystycznej. Podróż odbyła się pod prąd z Gdańska do mazowieckich Kozienic z przystankiem na plener na Kępie Zielonej pod Ciechocinkiem. We wrześniu galar Solny zakończył sezon udziałem w Święcie Wisły. Kolejna odsłona Flow / Berlin wystawa i cykl performance we współpracy z Bel Etage, odbyła się na barce Haimatland przycumowanej w Historycznym Alter Hafen na Szprewie.

Część prac realizowanych w związku z Flow / Przepływ zostanie włączona w drugą aukcję sztuki współczesnej Fundacji Razem Pamoja, która odbędzie się 5 kwietnia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, i przyczyni się do kontynuacji działań na galarze Solny.

Artystki i artyści: Iddi Bashir, Agnieszka Brzeżańska, Ewa Ciepielewska, Joanna Duda, Łukasz Dybalski, Habima Fuchs, Jakub Gliński, Adam Gruba, Justyna Górowska, Renata Kamińska, Tamás Kaszás, Katarzyna Kukuła, Anikó Loránt, Małgorzata Markiewicz, Bartek Materka, Karolina Mełnicka, Justyna Mędrala, Krzysztof Mężyk, Muzealne Biuro Wycieczkowe, Dominika Olszowy, Sławomir Pawszak, Katarzyna Przezwańska, Alicja Raczkowska, Mathilde Rosier, Helena Siemińska, Kama Sokolnicka, Małgorzata Szymankiewicz, Angelica Teuta, Amanda Wieczorek, Luka Woźniczko, Eva Vermandel, Anna Zaradny

Flow / Powrót suma
Zespół kuratorski: Agnieszka Brzeżańska, Ewa Ciepielewska, Joanna Sokołowska, Kamil Kuitkowski, Kola Śliwińska
Od 18 lutego do 17 marca 2017 roku
Wernisaż 17 lutego 2017 roku, godz. 19.00
Księgarnia /Wystawa w Krakowie

Dodaj komentarz