• 2017-02-15

Laureaci V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Komediopisanie

Znamy wyniki piątej edycji Komediopisania – jednego z najbardziej prestiżowych konkursów dramatopisarskich w kraju. Jury przyznało trzy nagrody główne oraz jedno wyróżnienie.

V Ogólnopolski Konkurs „Komediopisanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

V Ogólnopolski Konkurs „Komediopisanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Komisja w składzie Ewa Pilawska – przewodnicząca jury, prof. Dobrochna Ratajczakowa, dr Dominika Łarionow, Łukasz Drewniak, Paweł Szkotak, Piotr Dzięcioł przyznała następujące nagrody:

  • I nagrodę sztuce Woody Allen ukradł mi dowcip autorstwa Jakuba Wojnarowskiego
  • II nagrodę sztuce Wykapany zięć autorstwa Krzysztofa Kędziory
  • III nagrodę  sztuce I że Cię nie opuszczę autorstwa Piotra Chrzana
  • Wyróżnienie dla sztuki Komedia nieco kryminalna autorstwa Pawła Szumca

To chyba była najlepsza edycja Komediopisania. Konkurs wzięli przebojem młodzi, debiutujący autorzy. Konkurs ujawnił z całą mocą, że wciąż podejmowane są próby odświeżenia konwencji komedii i teatru absurdu. Język bohaterów wydaje się być coraz lepiej skonstruowany i dokładniej podsłuchany. Tematyka obyczajowa całkowicie przesłoniła polityczną. Sprawy lokalne są ważniejsze od globalnych. W centrum uwagi polskiej komedii jest dziś rodzina. No i zawsze aktualne problemy życia, miłości i śmierci – mówi krytyk teatralny i członek jury Łukasz Drewniak.

Do tej pory laureatami konkursu byli m.in. Juliusz Machulski, Paweł Mossakowski, Dominik W. Rettinger, Jarosław Jakubowski, Fred Apke, Przemysław Jurek, Michał Kmiecik i Radosław Paczocha.

Sztuki nagrodzone w konkursie miały swoje prapremiery na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi, w Teatrze Telewizji i na deskach innych teatrów, były tłumaczone na języki obce i przesłane do krajowych i zagranicznych agencji dramaturgicznych, a także opublikowane w wydanej przez Polskie Centrum Komedii Antologii współczesnej polskiej komedii.

V Ogólnopolski Konkurs Komediopisanie
Edycja 2015/2016
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz