Miejska legenda

17 lutego w Opolu odbędą się dwa wernisaże: Miejska legenda – REkonstrukcja, wernisaż w Muzeum Śląska Opolskiego i Miejska legenda – DEkonstrukcja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

 „Miejska legenda – DEkonstrukcja”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Miejska legenda – DEkonstrukcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Miejska legenda – DEkonstrukcja jest próbą spojrzenia na legendy istniejące w sferze kultury oraz przestrzeni społecznej Opola. Nicolas Bourriaud pisał, że działania artystyczne pokazują świat jako z natury niezdefiniowany, uświadamiają „konstruowany” charakter przestrzeni społecznej, obszaru, w którym artyści mogą przebrać się w wymyślony przez siebie kostium. Wystawa Miejska legenda – DEkonstrukcja, poprzez artystyczny „kostium” skonstruowany przez uczestniczki projektu, sprawi, że nieco inaczej zaczną jawić się zjawiska społeczno-kulturowe powszechnie utożsamiane z Opolem.

Dekonstrukcji dokonają artystki związane z miastem (mieszkające, pracujące, niegdyś uczące się w stolicy regionu), które podejmują próbę zdekonstruowania Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki (Malwina Mielniczuk), pokazania tęsknoty mieszkańców za naturą kojarzoną z wyspą Bolko i Odrą (Paulina Ornatowska, Maria Bitka), prowadzą dialog z opanowanym przez mężczyzn środowiskiem artystycznym minionych dekad (Magdalena Żołędź, Klaudia Eckert), przywołują dziecięce wspomnienia o atrakcjach i miejscach mniej oczywistych na szlakach turystycznych (Magda Wolnicka, Maria Bitka), transponują tradycje mieszkańców wsi, stanowiących obecnie dzielnice Opola, do czasów współczesnych (Maria Bitka), na nowo interpretują literaturę charakteryzującą zwyczaje mieszkańców regionu i miasta (Magdalena Żołędź). Na wystawie będą zaprezentowane niepublikowane dotąd listy Jana Borowczaka, Krzysztofa Buckiego i Henryka Rachwalskiego, które (według niepotwierdzonych źródeł) powstały w ramach artystycznej grupy DĄB założonej w 1963 roku (inicjatywa Magdalena Żołędź). Artystki stawiają pytanie o możliwość nowego odczytania najnowszej historii i zwyczajów opolan.

Wystawie towarzyszyć będzie projekt Wystawa mi się podobała, jeszcze przyjdę ukazujący wybrane wpisy pamiątkowe do Kronik BWA/GSW w Opolu na przestrzeni lat 19792008.

Miejska legenda – DEkonstrukcja
Artystki: Maria Bitka, Klaudia Eckert, Malwina Mielniczuk, Paulina Ornatowska, Magda Wolnicka, Magdalena Żołędź
Kuratorka: Agnieszka Dela-Kropiowska
Od 17 lutego do 19 marca 2017 roku
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Dodaj komentarz