• 2017-02-10

Niech fotografują nas artyści

BWA Zielona Góra zaprasza na wystawę duetu Smena project pt. Niech fotografują nas artyści.

Smena Project, fot. R. Bujnowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Smena Project, fot. R. Bujnowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorzy Smena project opowiadają o wystawie: Od 2009 r. robimy zdjęcia używając starego aparatu produkcji radzieckiej – smieny. W ten sposób dokumentujemy nasze rzadkie spotkania. Przez lata smiena stała się łącznikiem międzyludzkim, niezbędnym dodatkiem spotkań, zapisem relacji. Od początku trwania projektu autorami zdjęć byli także nasi bliscy. Robiąc nam zdjęcia, stawali się częścią smenowej historii.

Marzyliśmy o tym, by sfotografowali nas ludzie mający na nas artystyczny wpływ. Postanowiliśmy więc poprosić ważnych dla nas ludzi sztuki, by zrobili nam zdjęcie. Na wystawie Niech fotografują nas artyści w zielonogórskim BWA wystawimy zdjęcia stworzone w lipcu 2016 roku – fotografie autorstwa dwudziestu trzech spotkanych twórców, jak również zdjęcia obrazujące miesięczną podróż między ich domami. Aby pokazać, że projekt z artystami jest tylko częścią większej przygody, na wystawie pojawią się też zdjęcia powstające od 2009 roku.

Spotkani twórcy: Agata Agatowska, Basia Bańda, Wojciech Bąkowski, Piotr Bosacki, Olaf Brzeski, Jan Bujnowski, Rafał Bujnowski, Bogna Burska, Romuald Demidenko, Tomasz Kowalski, Wojciech Kozłowski, Adam Mazur, Agnieszka Polska, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Anda Rottenberg, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Maciej Stępiński, Andrzej Tobis, Zbigniew Warpechowski, Wojciech Zamiara, Ewa Zarzycka.

Trasa 5527 km: Berlin, Zielona Góra, Poznań, Nowogród k. Torunia, Łódź, Warszawa, Mszczonów, Wrocław, Sokołowsko, Katowice, Oświęcim, Kraków, Przemyśl, Bojadła.

Anc Ciechanowicz (ur. 1990), projektantka graficzna, i Kuba Szkudlarek (ur. 1991), fotograf – duet twórczy łączący zainteresowania we wspólnych realizacjach. Prywatnie zaprzyjaźnieni od 2005 roku. W momencie wyboru miejsca studiowania, on wahał się między Krakowem a Łodzią. W końcu wybrał tę drugą. Tam osiadł na słynnej Filmówce, by doskonalić swój warsztat. W wolnych chwilach odwiedza też Uniwersytet Łódzki, gdzie kończy studiować historię sztuki. Ona poszła jeszcze dalej: studiowała w Krakowie (ASP, UP), hiszpańskiej Altei, Providence w USA i Helsinkach. W tych ostatnich na Aalto University obroniła dyplom i oficjalnie stała się Master of Arts. Tytuł nie był jej jednak potrzebny do pracy na całym świecie. Wtajemniczeni wiedzą, że jak już w końcu odbierze telefon, to lepiej zapytać gdzie jest, niż jak się ma. Różnią ich miasta, gdzie stoją ich łóżka i biurka z macami, różni ich też doświadczenie w wielu dziedzinach. Smiena towarzyszy im nieprzerwanie od 2009 r. i nic nie zapowiada zmiany.

Niech fotografują nas artyści. Smena project
Otwarcie 10 lutego 2017 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 5 marca 2017 roku
BWA Zielona Góra

Dodaj komentarz