Finisaż wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na finisaż pokazu Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie.

Aleksander Gierymski, „Przechadzka w parku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksander Gierymski, „Przechadzka w parku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do niedzieli 12 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę, na której prezentowane są dzieła zakupione, podarowane oraz odzyskane w latach 2014–2016. Na pokazie znajduje się ponad dwieście spośród pozyskanych do Muzeum dzieł, w tym malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, fotografie oraz wyroby rzemiosła artystycznego, poczynając od zabytków starożytnych – egipskich masek i antycznych naczyń – a kończąc na pracach współczesnych twórców. Wybór ten stanowi barwną mozaikę materialną, kulturową i historyczną, a także unaocznia sposób budowania i uzupełniania muzealnych kolekcji.

Wśród zakupionych prac znalazły się m.in. bezcenny dokument epoki, rysunek Jeana Pierre’a Norblina Widok pałacu Pociejów w Warszawie czy litografia francuskiego postimpresjonisty Henriego de Toulouse-Lautreca. Zaś pośród darowizn wyróżniają się obrazy Rafała Malczewskiego i Artura Nachta-Samborskiego. Uwagę zwracają dzieła odzyskane – Portret młodego mężczyzny Krzysztofa Lubienieckiego oraz Chrzest dworzanina królowej etiopskiej Johanna Conrada Seekatza.

Finisażowi pokazu Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie towarzyszą oprowadzania i wykład. W niedzielę 12 lutego o godzinie 12.00 Muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie z Piotrem P. Czyżem, następnie o godzinie 16.00 na spacer po pokazie pt. W kręgu darczyńców. Natomiast o godzinie 14.00 MNW zaprasza na wykład pt. Fotograficzne spotkanie z historią. Zamek w Podhorcach w obiektywie Edwarda Trzemeskiego.

Ekspozycja wystawy, fot. G. Czaplicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja wystawy, fot. G. Czaplicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie
Od 17 listopada 2016 roku do 12 lutego 2017 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz