• 2017-02-09

Polskie kino na Berlinale

9 lutego rozpoczyna się 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. W programie znalazły się filmy współfinansowane przez PISF oraz wydarzenia związane z polskim kinem.

„Pokot”, fot. Robert Palka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pokot”, fot. Robert Palka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Światowa premiera nowego filmu Agnieszki Holland Pokot odbędzie się w Konkursie Głównym 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. W Konkursie Głównym 67. Berlinale o Złotego Niedźwiedzia powalczy 18 z 24 prezentowanych w tej sekcji tytułów. Filmy w tegorocznym Konkursie Głównym oceniać będzie jury w składzie: reżyser Paul Verhoeven (przewodniczący), producentka filmowa Dora Bouchoucha Fourati, artysta rzeźbiarz znany m.in. z instalacji przestrzennych Olafur Eliasson, aktorki Maggie Gyllenhaal i Julia Jentsch, aktor Diego Luna oraz scenarzysta Wang Quan’an.

Pokot może ubiegać się o następujące nagrody: Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film; Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię, dla najlepszego aktora lub aktorki, za najlepszy scenariusz; nagrodę im. Alfreda Bauera za wyznaczanie nowych perspektyw w sztuce filmowej oraz nagrody za najlepsze zdjęcia, muzykę, montaż czy kostiumy. Pokot podlega ocenie także niezależnych gremiów, m.in. jury FIPRESCI czy jury ekumenicznego. Nowy film Agnieszki Holland będzie prezentowany w Konkursie Głównym razem z nowymi produkcjami takich reżyserów, jak m.in.: Călin Peter Netzer, Aki Kaurismäki, Sebastián Lelio, Sally Potter czy Volker Schlöndorff.

Szansę na otrzymanie statuetki Złotego Niedźwiedzia oraz nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej ma podczas 67. Berlinale reżyserka Michalina Musielak. Jej krótkometrażowy film dokumentalny Miss Holocaust będzie prezentowany w konkursie obok 22 produkcji z 19 krajów. Filmy w tej sekcji ocenia jury w składzie: Christian Jankowski, Kimberly Drew i Carlos Núñez.

Współfinansowany przez PISF film Królewicz Olch Kuby Czekaja walczy o Kryształowego Niedźwiedzia w konkursie Generation 14plus, gdzie obok jury złożonego z filmowych profesjonalistów (w tym roku będą to Benjamin Cantu, Jennifer Reeder i Roberto Doveris) filmy ocenia także jury młodzieżowe.

O nagrody w tej sekcji powalczy też zrealizowany w Wielkiej Brytanii film Butterfly Kisses Rafała Kapelińskiego. Jest to pełnometrażowy debiut fabularny reżysera m.in. krótkometrażowego filmu Emilka płacze. W filmie zagrała m.in. Małgorzata Ścisłowicz. Polska aktorka gra samotną matkę głównego bohatera, który niespodziewanie odkrywa mroczne tajemnice własnej osobowości. Polskim koproducentem obrazu jest firma Solopan. Warto podkreślić, iż w jury drugiego konkursu Sekcji Generation, przeznaczonego dla najmłodszych widzów Kplus zasiądzie Polka Aneta Ozorek – programerka festiwalowa, producentka wydarzeń filmowych oraz członkini European Children Film Association.

Światowa premiera współfinansowanego przez PISF filmu Grega Zglinskiego Zwierzęta odbędzie się w sekcji Berlinale Forum. Szwajcarsko-austriacko-polska koprodukcja zostanie pokazana obok 42 innych filmów z całego świata.  Greg Zglinski jest nie tylko reżyserem, ale wspólnie z Jörgiem Kaltem również współtwórcą scenariusza. Autorem zdjęć do filmu jest Piotr Jaxa. W rolach głównych wystąpili Birgit Minichmayr, Philipp Hochmair i Mona Petri. Za scenografię do filmu odpowiadał Gerald Damovsky, kostiumy przygotowała Tanja Hausner. Ze strony Opus Film producentem filmu jest Łukasz Dzięcioł, a kierownikiem produkcji Aleksandra Skraba.

Współfinansowany przez PISF film Serce miłości Łukasza Rondudy oraz dokumentalny wideo-esej Rudzienko amerykańskiej artystki Sharon Lockhart zostaną zaprezentowane w ramach Forum Expanded. Ten segment sekcji Forum powstał w roku 2006 i poświęcony jest pracom na pograniczu filmu i eksperymentu, poszerzającym tradycyjne spojrzenie na kino.

W ramach wyjątkowych pokazów programu Berlinale Special zaprezentowana zostanie współfinansowana przez PISF koprodukcja Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow Askolda Kurova. Producentami tego filmu dokumentalnego są Max Tuula (Marx Film), Maria Gavrilova, oraz Dariusz Jabłoński, Izabela Wójcik i Violetta Kamińska (Message Film) i Czeska Telewizja. Obraz opowiada o kulisach odbywającego się w Rosji procesu ukraińskiego reżysera filmowego Olega Sencowa, oskarżonego o terroryzm i skazanego na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Film zawiera także świadectwa solidaryzujących się z Ukraińcem twórców filmowych, m.in. Agnieszki Holland i Krzysztofa Zanussiego oraz innych członków Europejskiej Akademii Filmowej. W ramach obchodów 30-lecia EFA odbędzie się światowa premiera filmu.

Współfinansowana przez PISF gruzińsko-rosyjsko-polska koprodukcja Zakładnicy w reżyserii Rezo Gigineishvilego zostanie pokazana w sekcji Panorama 67. Berlinale. Akcja filmu opartego na prawdziwych wydarzeniach toczy się w roku 1983. Grupa zbuntowanych młodych ludzi próbuje porwać samolot w sowieckiej Gruzji. Obraz opowiada historię ich porażki i jej skutków. Młodemu reżyserowi w błyskotliwym scenariuszu udało się oddać wielkie napięcie towarzyszące przygotowaniom do porwania, a także chaos towarzyszący samej akcji na pokładzie samolotu. Warstwa filmu rozgrywająca się kilka lat po tragicznych wydarzeniach nasycona jest bólem i smutkiem, ale także determinacją rodzin, by poznać prawdę. Polskim producentem filmu jest firma Extreme Emotions i Ewa Puszczyńska, a za montaż odpowiada Jarosław Kamiński.

Shooting Stars to specjalny program stworzony przez European Film Promotion (EPF), którego celem jest promowanie młodych i utalentowanych aktorów europejskich. W tym roku Polskę w programie reprezentować będzie aktorka Zofia Wichłacz. Oficjalna prezentacja Shooting Stars odbędzie się w ramach 67. Berlinale w dniach od 10 do 13 lutego. Będzie to 20. edycja tego wydarzenia. W ciągu całego roku aktorzy z tytułem Shooting Star odwiedzą wiele międzynarodowych festiwali filmowych, wezmą udział w warsztatach i spotkaniach jako nowi ambasadorzy kina europejskiego.

Jakub Gierszał, fot. Marcin Kułakowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Gierszał, fot. Marcin Kułakowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aktor Jakub Gierszał znalazł się na prestiżowej liście magazynu Variety 10 europejskich talentów, których karierę należy śledzić. 11 lutego odbędzie się specjalna gala poświęcona wyróżnionym Europejczykom, której współorganizatorem jest magazyn Variety oraz Medienboard Berlin-Brandenburg. W tym roku Słowenię będzie reprezentować często tworzący w Polsce reżyser Mitja Okorn.

W sekcji Perspektive Deutsches Kino prezentującej 14 najnowszych filmów z Niemiec zostanie pokazany film fabularny Kontener w reżyserii debiutanta Sebastiana Langa. W tej kameralnej i mrocznej opowieści o dwóch Polkach mieszkających w Brandenburgii i pracujących w mleczarni zagrały Joanna Drozda i Anka Graczyk. W ramach retrospektywy prezentującej nieoczywistą klasykę kina science fiction pokazane zostaną 3 filmy polskich twórców: Test pilota Pirxa Marka Piestraka, Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego, a także O-bi, O-ba. Koniec cywilizacji Piotra Szulkina. Podczas 67. Berlinale odbędą się także warsztaty FilmLab Warszawa Berlin, w których będą uczestniczyć: Grzegorz Jaroszuk z projektem Inwardness (pitching projektu z Kamilą Kuś), Roman Przylipiak i Tomasz Morawski z projektem Arkadia Stadt i Alicja Jagodzińska z projektem YouTuber (pitching z Joanną Satanowską).

Na berlińskim Co-Production Market 2017 zostaną zaprezentowane dwa projekty polskich twórców: Eloe Piotra Złotorowicza (prod. Lava Films) oraz Charlatan Agnieszki Holland (prod. Marlene Film Production).

W ramach towarzyszących festiwalowi Targów obok tytułów obecnych w programie tegorocznego festiwalu prezentowane są m.in. następujące polskie filmy oraz koprodukcje: Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej Marii Sadowskiej, Wołyń Wojciecha Smarzowskiego, Maria Skłodowska-Curie Marie Noëlle, Plac zabaw Bartosza M. Kowalskiego czy Szatan kazał tańczyć Katarzyny Rosłaniec.

67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie
Od 9 do 19 lutego 2017 roku

Dodaj komentarz