• 2017-02-09

Historia toczy się nadal

10 lutego w Czytelni Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Łukasza Trzcińskiego – Historia toczy się nadal, połączony z rozmową z artystą.

Łukasz Trzciński, Bez tytułu, Polska 1997 © Łukasz Trzciński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Trzciński, Bez tytułu, Polska 1997 © Łukasz Trzciński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy został zapożyczony z artykułu prasowego, któremu przed laty towarzyszyło zdjęcie Łukasza Trzcińskiego, wówczas fotografa współpracującego z takimi tytułami, jak „Tygodnik Powszechny” czy „Rzeczpospolita”. Autor, w myśl zasady, że niezależnie od ceny należało dostać się do miejsc wartych uwiecznienia, z nadzieją, że wykonane tam zdjęcia zmienią świat na lepszy, fotografował w Indiach, Iraku, Palestynie, Afganistanie czy Pakistanie. Z uwagą przyglądał się polskiej rzeczywistości czasu transformacji. Jego zdjęcia jednak nic nie zmieniły.

Historia toczy się nadal to wystawa o zmianie, jaka zaszła na naszych oczach, gdy fotografowie przestali wierzyć, że są do czegokolwiek potrzebni, odeszli z zawodu albo misję zamienili na czyste rzemiosło. Inni weszli w świat sztuki. Dzięki tej przemianie Łukasz Trzciński po latach od zarzucenia zawodu reportażysty wraca do swoich starych zdjęć, by przyjrzeć im się na chłodno, z innej perspektywy. Porównuje to, co sam w nich dzisiaj dostrzegł z kontekstem, w który te same zdjęcia zostały niegdyś wtłoczone. Użytek prasowy jest bowiem bardzo specyficzny: nawet przy najlepszych chęciach fotografie pełnią rolę służebną wobec tekstu. Niedoskonałości, słaby druk i kontekst towarzyszącego tekstu są otwarcie eksponowane – zachęcają do rozważań nad fotografią prasową i fotografią w ogóle. Tytuł zaś kieruje widza na jeszcze inne tereny: mimo wysiłków autora (i licznych innych fotografów), mimo niegdysiejszego przekonania o mocy używanego medium, mimo codziennego świadczenia o nędzy i konfliktach historia toczy się nadal.

Tekst: Wojciech Nowicki

Łukasz Trzciński, „Pierwsza minuta nowego tysiąclecia”, Indie, Kalkuta 2000 © Łukasz Trzciński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Trzciński, „Pierwsza minuta nowego tysiąclecia”, Indie, Kalkuta 2000 © Łukasz Trzciński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Trzciński – urodził się w 1975 r. W miarę wieloletniej pracy z zaangażowanym dokumentem odrzucił własną praktykę fotograficzną na rzecz analitycznej pracy z medium, które staje się punktem wyjścia do refleksji na temat przemian politycznych, ekonomicznych, kulturowych. Istotnym obszarem jego działań jest gra z pozycją autorstwa, włączanie cudzych strategii pracy z obrazem, w tym percepcji odbiorcy, jako elementu własnej praktyki artystycznej. Obraz staje się dla Trzcińskiego uniwersalnym terytorium badawczym, kulturowo-społecznym uwikłaniem stereotypizacji wyobrażenia, jak i uwarunkowań postrzegania. Ostatnio szczególną uwagę poświęca sposobom zarządzania pamięcią poprzez obraz i pracy z pamięcią sztuki.

Łukasz Trzciński. Historia toczy się nadal
Od 11 lutego do 19 marca 2017 roku
Wernisaż: 10 lutego 2017 roku, godz. 17.00
Czytelnia Sztuki w Gliwicach

Dodaj komentarz